27 Haziran 2016 Pazartesi

Midlands'in Şirin Kasabası: Banbury

Haziran itibariyle ikinci defa İngiltere'ye yerleştik ama bu kez Londra yerine, Londra'ya 1 saat uzaklıktaki Banbury'deyiz. Banbury, Oxfordshire'a bağlı olan, Midlands'in en güneyinde yer alan, Londra'ya hızlı trenle 1 saat uzaklıkta şirin bir kasaba. Zaten İngiltere'ye genel olarak bakıldığında, Londra, Manchester ve Liverpool merkezlerini saymazsak gerisi koskocaman bir kasabalar topluluğu. Mantık da genel olarak aynı, her yerde bir ana cadde; bu caddede sağda solda dükkanlar ve 1-2büyük süpermarket. Kasabanın büyüklüğünü caddenin uzunluğundan anlayabilirsiniz :)

Banbury Cross

Banbury, Cherwell Nehri'nin kıyısında yer alan, 47.000 nüfuslu, oldukça eski bir kasaba. İlk yerleşimin 200'lü yıllarda; ismini almasının ise 600'lü yıllarda olduğu düşünülüyor. Günümüze gelecek olursak, şehrin yapılaşmasına baktığınızda hala o tarihi yapıyı koruduğunu görebilirsiniz. Örneğin, aşağıda fotoğrafını görebileceğiniz şehrin en önemli sinemalarından biri olan Odeon binası dışarıdan size sinemadan çok müzeyi andıracaktır. Ana caddede yer alan tarihi saat şehrin en öenmli buluşma yerlerinden biri. Banbury Cross adı verilen yapı 1859'da yapılmış ve hala aynı şekilde duruyor.

Odeon Sineması

Şehirde gezilecek en önemli yer High Street denilen ana cadde; bunun yanında Castle Quay alışveriş merkezinin içinde yer alan Banbury Müzesi de gezilebilir. Alışveriş merkezi deyince bizim yeni yapılan beton yığınları gibi düşünmeyin, her şeyde olduğu gibi burası da tarihi bir merkez :)

Castle Quay
Castle Quay

Midlands'i ziyaret edenler veya bu civarda yaşayanlar için Banbury, bol bol parkı ve nehiriyle güneşli bir günde gezilebilecek, eğlenceli bir İngiliz şehri. Bu arada bu küçük kasabanın Douwe Egberts'in merkezi olduğuna inanası gelmiyor insanın ama markanın doğuş yeri burası. Şimdiden keyifli geziler, iyi eğlenceler ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder