22 Şubat 2014 Cumartesi

Ali Poyrazoğlu ile Fark Yaratmak Üzerine

Bumerang'a üye olduğumdan beri en sevdiğim etkinlik "Deneyim Günleri". Workshop tarzında yapılan etkinlikler aracılığıyla mekanlar tanındı, yazarlarla tanışıldı, yemekler tadıldı vb. Bu ayın etkinliğinin Ali Poyrazoğlu ile fark yaratmak üzerine bir workshop olduğunu duyunca büyük bir heyecanla hemen başvurumu yaptım ve sonuçların açıklandığı günü bekledim. Veee ben de seçilen 20 blogger'dan biri olmanın verdiği heyecanla Borusan Oto Dolmabahçe Sahnesi'nde yapılacak etkinlik zamanını beklemeye başladım. Etkinlik gününden önce Bumerang tarafından aranıp üzerinizde spor kıyafetler olsun, hareketli bir çalışma olacak dediklerinde Ali Poyrazoğlu acaba bu kez bizler için nasıl bir "fark yarattı" diye düşünmeden edemedim! :)Etkinliğe sahnede kocaman bir alan açarak, yoga hareketleriyle başladık. Doğru nefes almanın önemini, kalbimizin ritmini; daha doğrusu vücudumuzun ritmine kulak verebilmeyi denedik (ki bazı hareketlerde çok da başarılı olduğumuzu söyleyemeyeceğim:)) hareketler gittikçe zorlaştı ve aslında ne kadar konsantre olabildiğimizi; konsantre olmanın güçlüğünü gördük! "İşte, okulda, kısacası günlük hayatımızda kafamız o kadar dolu ki en ufak şeyleri bile aklımızda tutamaz olduk; konsantrasyonumuz iyice bozuldu" diye düşünürken bir diğer etkinlik olan bir bütünü anlatma oyununa geçtik. İş dünyasına sık sık eğitim veren Ali Poyrazoğlu'nun buradaki asıl amacı ekipten takım çalışması yaratabilmekti.


Bu oyunda yapmamız gereken bir yerin içindeki eşyaları art arda sıralayarak o yeri betimlemekti. Ancak birbirini yeni tanıyan insanlar olduğumuz için belki, çok da başarılı olamadık :) Sonrasında yine beş kişi hikayeler anlatmaya çalıştık ama Ali Poyrazoğlu'nun hikayesini herkes gözünde canlandırırken bizimkiler yine birbirini tamamlamadı...Nitekim ekip olmanın zor iş olduğunu, zihnimizi daha "farklı" kullanmamız gerektiğini yaşayarak gördük. Tam da burada “Mnemonic” düşünce ile tanıştık. “Mnemonic, hafızaya yardımcı bir öğrenme tekniği. Bir takım hatırlatıcılarla bilgilerin hafızadan daha kolay çağrılabiliyor. Örneğin Ali Poyrazoğlu bu düşünce sayesinde istediği ana geri dönebildiğini ve o ana dair birçok şeyi hatırladığını söyledi bizlere. En kısa zamanda öğrenmek gerekiyor, benden söylemesi ;)İlk etaptaki oyunlar ile öğrenme kısmı bitince konunun biraz daha derinine indik ve taa küçüklüğümüzden beri toplumun bireyi "yapma, etme" diyerek nasıl körelttiği; sonrasında yaş ilerledikçe, çalışma hayatına gelen bireyden "farklılaşması" beklendiğinden bahsettik ve bu noktada Ali Poyrazoğlu'ndan ipuçları geldi. Ali Bey yetenekten ziyade çalışmaya daha çok inandığını söylüyor. Kişi doğuştan yeteneklidir diye bir şey yok; çalışarak ve çalıştıkça kendini aşarak fark yaratır; hep kendisiyle yarış içinde olmalıdır diyor.

Bunun dışında  hayal dünyamızı genişletmek için belki çok klişe görünen kitap okumanın ve hatta bu kitapları yeniden, kendi yorumumuzla, farklı bir gözle yazmanın bizi nasıl geliştireceğinden bahsetti. Tüm bu çalışmaların faydalı olabilmesi için; enerjinin doğru yere kanalize olabilmesi için hedefin önemini vurguladı.

Son olarak gecenin belki de en vurucu lafı; "Bugünün farklılıklarının yarının standartları" olduğuydu! Teknoloji çağında olduğumuz şu günlerde her şey hızla değişiyor. Tüm bunlar olurken ayakta kalabilenler bu değişime ayak uydurabilen kişiler olacak. Bu yüzden hep söylendiği gibi değişimin önünde durmak değil, yanında olmak; trendleri takip etmek ve hatta önünde olmak gerekiyor.Ali Poyrazoğlu'nun deneyimlerinden faydalanıp kendimize pay çıkardık ve bir sürü düşünceyle evlerimize döndük. Bumerang'a bu verimli etkinlik için çok teşekkür ederken Borusan Oto Dolmabahçe Sahne'nin misafirperverliğini de unutmamak gerekiyor. Otomobillerin bulunduğu showroom'da sanat için böyle bir yer ayırmaları takdire şayan. Umarım önümüzdeki dönem bir çok oyun burada sahnelenir :) Ali Poyrazoğlu olur da eğitim amacıyla sizin şirketlere de gelirse bu dolu dolu tecrübeleri ve hikayeleri kaçırmayın derim ;) Herkese hayatında "Fark yarattığı" günlerle yeni bir dönem diliyorum...

6 yorum:

 1. http://minelse.blogspot.com/2014/02/anahtarlik-ve-anahtarlar.html

  Kalemine sağlık Gezi Gurme Güzellik. Farkı fark ederek fark yaratmışsın :))))


  YanıtlaSil
 2. Keyifle okudum, “Mnemonic" ilk kez duydum ve araştıracağım; sevgiler:)

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel olmuş, elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 4. Hepinize teşekkür ederim, keyif alarak okuduysanız ne mutlu bana :) Sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. Keyifle okudum ben de:) http://www.olikia.blogspot.com.tr/2014/02/fark-yaratma-yolculugu.html

  YanıtlaSil
 6. VIP Slots provides a personal salon which supplies a secluded gaming area for a VIP guest and 토토사이트 an invited celebration up to as} three. It consists of slot machines that may be} modified per guest request, a private restroom, a seating area with a devoted television, and a refrigerator that may be} pre-stocked with a guest's favorite beverages. Our VIP Slots supply the highest degree of service and privateness.

  YanıtlaSil