22 Ocak 2014 Çarşamba

Lezzeti Doğallığında, Keyfi Kolaylığında

Ocak ayının başında Ayfrost'tan Mutfak Sanatları Akademisi'nde bir workshop için mail alınca yıl benim için çok keyifli başladı. Doğrusunu söylemek gerekirse Ayfrost'u daha önce hiç duymamıştım ve dondurulmuş ürünlere karşı da genel olarak biraz mesafeliyimdir ancak yeni ürünleri denemeyi seven biri olarak Ayfrost'u da denemek istedim. Workshop'ımız, MSA Şefi Hakan Şen'in, hazırlayacağımız menüyü anlatması ile başladı. Hazırlık aşaması diğerlerine göre daha uzun olduğu için ilk önce vişne soslu limonlu cheesecake'i yaptık. Cheesecake için gerekli olan ürünler MSA yetkililerince ölçülü bir şekilde hazırlanıp herkesin masalarına bırakılmıştı. Cheesecake yapımının zor olduğunu düşündüğüm için biraz korkmuştum başlarken ama hem kolay, hem de oldukça zevkliymiş :) Şefimizin anlatımıyla hep birlikte cheesecake'imizi hazırlayıp fırına verdik. Tarifi isteyen, merak eden varsa mail atabilirsiniz, size ayrıca yazarım :)

Sıra geldi barbunya yapmaya :) Ayfrost'un ürünlerinden biri olan kutuyu açınca altta gördüğünüz gibi içinden ayıklanmış ve hazırlanmış olarak birer paket barbunya, havuçla soğan karışımı ve domates çıktı. Genelde dondurulmuş ürünleri bilirsiniz; tek tek farklı paketler almanız gerekir veya hazır paketler de istediğiniz gibi olmaz. Bu paketteyse her şey önceden düşünülmüş! Özellikle çalışan kadınlar için oldukça kullanışlı ve pratik. Tek yapmanız gereken tencereye zeytin yağını koyup soğanları kavurarak yemeği yapmaya başlamak. Soğanlar hazırlandıktan sonra yine aynı paketten çıkan doğranmış domateslerle beraber barbunyayı ilave edip kavurmaya devam. Sonrasında da suyunu ilave ettiniz mi mi işlem tamamdır :) Eminim daha önce hiç bu kadar kolay barbunya yapmamışsınızdır :)
Mönümüzde sıradaki yemek Karidesli ve Kum Midyeli Risotto. Midye ve karidesleri yine Ayfrost'un ürünlerinden kullandık. Biri risotto yapmak, cheesecake yapmaktan daha zor deseydi bu workshop'a kadar hayatta inanmazdım! Neyseki çalışmayı ekip arkadaşımızla birlikte yaptık :) Ben pirinçleri önceden hazırlanmış tavuk suyuyla pişirirken yan taraftaki ocakta da arkadaşım karides ve midyeyi pişirdi. Beyaz şarapla hazırlanan risotto'yu yerken ellerimizi de yedik diyebilirim :PSon olarak fırında Palamut hazırladık. Normalde balık sevmeyen ben bu pratik paketi ve yağlı kağıt ile fırında yapılınca kokmadığını görünce evde de pişirmeye başladım :) Paketin içinden palamutun dışında ayrı ayrı paketlerde, biber, domates ve soğan da çıkıyor. Palamutu yağlı fırın kağıdının üzerine koyup üzerine tuz serpip zeytin yağını da gezdirdikten sonra paketten çıkan dondurulmuş soğan biber karışımını döküp yine yağlı kağıt ile üzerini kapatıp fırına koyduk ve sonrasında afiyetle yedik :)Bu kadar pratik ürünlerle ben de yemek yaparım dediğiniz duyar gibiyim :) Merak edenlere Ayfrost ürünlerini Migros ve Makro'larda bulabilirsiniz. 3 saat süren workshop sonucunda mis gibi yemeklerimizi şefimiz eşliğinde hazırladıktan sonra sertifikalarımızı da aldık :) Bu güzel akşam ve lezzetli workshop için başta Ayfrost'a; sonrasında da MSA'ya ve Şefimiz Hakan Şen'e çok teşekkür ediyorum :) Herkese lezzetli günler diliyorum ;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder