5 Ocak 2014 Pazar

Brunch Serisine Devam - 6

Paysage Restaurant'ta Brunch Keyfi

Haftasonu geldiğinde yapmaktan en zevk aldığımız şey hiç şüphesiz ki Boğaz'da kahvaltı / brunch yapmak. Özellikle geç kalkılan bir pazar gününde güzel bir brunch'a kim hayır diyebilir ki? Yılbaşının bozduğu vücut saatimizi henüz düzeltememiş olacağız ki hala geç kalkıyoruz. Bugün de uyandığımızda havayı güneşli görünce vakit Boğaz'da bir brunch vaktidir diye düşünerek kendimizi uzun zamandır aklımızda olan Paysage Restaurant'a attık. Hidiv Kasrı altında Kanlıca’nın en şirin yerinde konumlanmış restaurant, muhteşem doğa ve boğaz manzarasıyla 16 yıldır hizmet veriyormuş. Denizin mavisi ile yeşilin birleştiği noktada, manzaraya ve uzun uzun yemenin tadına doyamayacaksınız!Açık büfe olan brunch menüsünde 120 çeşit yiyecek bulunuyor. Restaurant, sadece Pazar günleri saat 10.00-14.00 arasında açık büfe brunch veriyor. Diğer günlerde ise serpme kahvaltısı mevcut. Seçeneklere göz atacak olursak;  Peynir menüsü oldukça zengin, aklımıza gelen her türlü peynirin olduğunu görebiliyoruz. otlu peynir, tulum peyniri, örgü peynir, eski kaşar, taze kaşar, isli Çerkez peyniri ve beyaz peynir. Zeytin Çeşitleri de aynı şekilde; yeşil çizik zeytin, yeşil kokteyl zeytin, siyah zeytin, kalamata zeytin, yeşil dolma zeytin. Şarküteri reyonunda; dana jambon, tavuk jambon, macar salam, tavuk salam, rose beef ve somon füme. Tüm bunların yanında bir kahvaltı klasiği olan domates ve çeri domates, salatalık, biber, maydanoz, havuç vb sebzeler...
Bunlara ek olarak brunch'ların olmazsa olmazı, hatta zamanlamanın dışında kahvaltıyı brunch'tan ayıran çeşitler olarak; Zeytinyağlılardan patates salata, zeytinyağlı yaprak sarma, patlıcan salata, acılı ezme, makarna salatası, ıspanak tarator, şakşuka, yoğurt, mantar salata. Benim en zayıf bulduğum bölüm ise sıcaklar kısmı oldu; Sadece su böreği, sosis, menemen ve haşlanmış yumurta vardı. Kendi sitesinde yazana göre aslında isteğe göre peynirli omlet, sosisli yumurta, sucuklu yumurta, sahanda yumurta çeşitlerinden biri de olmalı ancak garsonlardan kimse bize sormadığı için biz de yok diye düşündük. o kadar çeşidin arasında çok aklımıza da gelmedi açıkçası, bu yüzden hala kafamızda bir soru işareti :)
Bu kadar yemeğin üzerine reçel, tahin-pekmez ve bal gibi tatlılarımızı ve meyvemizi de yiyerek brunch'ı sonlandırdık. Brunch boyunca bizi en çok yoran şey ise çay konusu oldu. Genelde bu tür uzun süre oturmalı ve yemeli olan açık büfe brunch'larda masaya termos bırakırlar. Burada öyle olmadı ne yazık ki, zaten ufacık olan çay bardağına çay alabilmek için sürekli garsonları beklemek durumunda kaldık. Bir de benim brunch'larda en takıntılı olduğum ve genelde birçok mekanda olmayan konu yine taze sıkılmış portakal suyuydu ve burada da yoktu. Onun yerine Cappy karışık ve portakal suyundan oluşan meyve suları vardı. Genel olarak değerlendirmek gerekirse Paysage benden 10 üzerinden 6 alır. Nedenleri de sıralayayım; 1- Çay-termos konusu, 2- Sıcak çeşitlerin azlığı, 3- Personelin ilgisizliği, 4- Bazı malzemelerin uzun süre orada durmaktan kuruması ve bunu müşterinin görüyor olması!, 5- Dekorasyon. 220 kişilik mekanın bana göre öne çıkan özelliği akşam yemekleri! Akşam yemeklerinde canlı müzik de oluyormuş. Servis elemanlarının davranışları kahvaltıyı ek iş olarak yaptıklarının göstergesi. Dekorasyon için de şunu diyebilirim ki, 16 yıl önce nasıl açıldıysa sanki aynen devam ediyor...Acil dekorasyonda değişikliğe gidilmeli...Sonuç olarak Paysage Restaurant manzarası dolayısıyla, malzemelerin kalitesi ve lezzet de göz önüne alınarak farklı mekanları denemeyi sevenler tarafından denenebilir. Herkese şimdiden afiyet olsun...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder