27 Ağustos 2013 Salı

Rahmi Koç Müzesi'nde Bir Nostalji

30 Ağustos Zafer Bayramı’nda ilginç bir deneyim yaşamak isteyenleri Rahmi M. Koç Müzesi yaz ayları sona ermeden Haliç kıyılarında keyifli bir tekne turuna çağırıyor. Bir zamanlar Liman İşletmeleri’nin göz bebeği olan tarihi buharlı “Liman II” römorkörü ile yapılan turlar Haliç’te unutulmaz deneyimler yaşatıyor.Tarihi buharlı römorkör ile Haliç turu
İstanbul’da çalışır durumda bulunan son 2 buharlı gemiden birisi olan, 1936 Hollanda yapımı tarihi buharlı römorkör “Liman II” ile Zafer Bayramı’nın coşkusunu Rahmi M. Koç Müzesi’nde yaşayın. 
Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç kıyılarında yıllardır  Müze ziyaretçilerini  taşıyan “Liman II” ile ziyaretçilerine tarihi Altın Boynuz kıyılarını farklı bir gözle keşfetme tecrübesi sunuyor. Müzenin rıhtımından başlayan ve 40 dakika süren bu tur ile Haliç’in eşsiz kıyılarını keşfetme fırsatı yakalamak mümkün. “Liman II” römorkörü çalışmadan bir gün önce kömür kazanı yakılarak istim tutması sağlanıyor.
Müzeye gelmişken kaçırmayın
İstanbul’un halka açık ilk sabit Planetaryum’u (Gökevi) “Keşif Küresi”nde gökyüzünün gece hali, gezegenlerin ve yıldızların muhteşem görüntüsü yeni nesil dijital sistemle izlenebiliyor. 
Müzede sergilenen objelerden seçilen örnekler “Keşif Masası”nda dokunarak ve deneyerek öğrenmenin mutluluğunu yaşatıyor. Almanya’dan madenciliğin tarihi ile ilgili kuvars kristalleri, II. Dünya Savaşı’nda İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin kullandığı uçuş başlığı ve I. Boğaz Köprüsü’nün ana halatlarından bir tel oldukça ilgi görüyor. 


Liman II hakkında:
1936 Hollanda yapımı tarihi buharlı römorkör Liman II çalışır durumda bulunan son buharlı gemi örneklerinden. Liman II römorkörü çalışmadan bir gün önce kömür kazanı yakılarak istim tutması sağlanıyor. Römorkör, 2003 yılından bu yana Haliç’te Müze ziyaretçilerini gezdirmeye devam ediyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder