14 Nisan 2013 Pazar

TedxReset Critical Crossroads: Kritik Kavşaklar

Siz de Kritik Bir Kavşakta mısınız?

Biliyorsunuz blog'da aslında gezi, yemek ve güzellik konuları yazıyorum. Ancak çok önemli olduğuna inandığım için bir kerelik bu kuralı bozacağım ve size 12-13 Nisan'da, Tim'de yapılan TedxReset 2013'ten bahsedeceğim. TED, paylaşmaya değer fikirlerin dile getirildiği, dünyanın önde gelen düşünürlerinin, bilim insanlarının, sanatçıların, tasarımcıların kendi ilham verici, yaratıcı, yenilikçi fikirlerini ve öykülerini cesurca paylaştığı ve bu şekilde fikirlerin tüm coğrafi sınırların ötesine yayıldığı bir platform. Bu yıl TEDxReset 2013'te çarpıcı konusu ve konuşmacılarıyla dikkat çekiyor.



İnsanlık tarihinin başladığı noktadan, bugüne yolculuk tüm hızıyla devam ediyor. Yolculuk yeni başlamadı ve henüz bitmedi. Her gün yeni adımlar atılıyor, bir ileri, bir geri, belki sağa, belki sola… Peki, şimdi hangi kavşaktayız? Bu yollar, bizi nereye götürecek? Bu soruların cevaplarının arandığı bu event'te kendi rotamızı çizmek, kendi seçeneklerimizi belirlemek, kendi kritik kavşaklarımızda kendi kararlarımızı verebilmek için konuşmacılar kişisel öykülerden yola çıkarak deneyimlerini paylaştı.

Uzun uzun tüm sessionlar'ı anlatabilmek pek mümkün değil, zaten daha çok bakış açısından bahsetmek istiyorum. Az önce de bahsettiğim gibi hayat hepimiz için aslında uzun, maceralı, bilinmezlerle dolu bir yol...Bu yolda nelerle karşılaşacağımızı, bunların nasıl sonuçlanacağını kim bilebilir? Peki ne zaman kritik bir kavşakta olduğumuzu anlayabiliyor muyuz? Bu kavşaklarda verdiğimiz kararların doğruluğunu veya yanlışlığını nasıl anlıyoruz? Seçimlerimiz aslında bizim yaptığımızı sandığımız seçimler mi yoksa bir şekilde bize dayatılan mı? İşte tüm bu sorulara hep birlikte yanıtlar aradık TedxReset 2013'te...










Ted tarihindeki tek konseptli event olan TedxReset'in bu yıl ki konusu "Kritik Kavşaklar"dı. Konuşmacıların hepsi hayatının bir döneminde bu kritik kavşaklardan geçmiş ve kendi seçenekleriyle "hayatını dönüştürmüş" kişilerdi. Kimler yoktu ki konuşmacıların arasında; Gazeteciliğin gittiği yönü cesurca açıkladığı için NTV'den atılan Banu Güven; Şehirlerin oluşturulmasında orada yaşayanların da söz sahibi olması gerektiğini söyleyen Jesse Honsa; Işın mikroskobu yapmaya çalışırken wallit'i bulan ve milyon dolarlık bir şirket sahibi olan Veysel Berk; Amerika'da çok iyi bir işi varken bir anda hayatındaki "konfor alanından" vazgeçen Gizem Altın Nance; İnsan hareketlerine duyarlı elementler, hatta elektrikli araçları geçtiği yollarla şarj eden projenin mimarı Daan Roosegaarde, Silikon Vadisi'nde çeşitli çalışmalar yapmış olan Vestel YK üyesi Cengiz Ultav; Nanoteknolojiyle uğraşırken kendini beynin nöronlarında bulan ve haritasını çıkarmaya çalışan Volkan Özgüz; Bilinçaltı davranışların aslında bizi nasıl yönlendirdiğini bilimsel bir şekilde bize gösteren  Leonard Miodinov; Oğlunun otistik olmasıyla tüm hayatını "dönüştüren" Sedef Erken; her zamanki gibi konuşmasıyla bizi ele geçiren Levent Erden; Kıvırmadan, direk bir soruya direk bir cevapla karşılık veren Borusan CEO'su Agah Uğur; Londra'da yaşadığım dönemdeki düşüncelerimi direk yansıtan, kendimi bulduğum BBC yazarı Selin Girit; Almanya'dan gelen ve 17 yıldır parasız yaşayan Heidemarie Schwermer; Hayallerinin peşinden giden, eski Microsoft CEO'su Selim Zafer Ellialtı; çocukların neler yapabileceğini bize kanıtlayan Hakan Habip; Change.org ile toplulukların neleri değiştirebileceğini bize gösterip bizi cesaretlendiren Serdar Pektin ve tabii ki iki günün de flash ismi, fact'lerle tüm gerçeği önümüze koyan bir dahi Dietmar Dahmen...

















Tedx konuşmalarının hepsinin kısa süre içinde Youtube'a yükleneceğini düşünüyorum. Hayatınızda kritik bir kavşaktaysanız ve karar vermekte zorlanıyorsanız kesinlikle bu konuşmaları dinleyin derim. Eğer bu insanlar bir şekilde hayatlarını farklı bir noktaya taşıdıysa siz neden yapamayasınız?



Hiç yorum yok:

Yorum Gönder