21 Ocak 2013 Pazartesi

Pera Müzesi'nden Çağdaş Arap Sanatı'na Bakış


Çöl ve Deniz Arasında

Pera Müzesi, 25 Ocak - 21 Nisan 2013 tarihleri arasında, Akdeniz’deki Arap ülkelerinin (Cezayir, Fas, Filistin, Libya, Lübnan, Mısır, Suriye, Tunus ve Ürdün) modern ve çağdaş sanatını gözler önüne seren, ilgi çekici bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Çöl ve Deniz Arasında: Ürdün Ulusal Güzel Sanatlar Galerisi’nden Bir Seçki.

Ortadoğu’nun en önemli koleksiyonlarından birine sahip Ürdün Ulusal Güzel Sanatlar Galerisi’nden seçilen, Akdeniz kıyısındaki Arap ülkelerinden farklı kuşaklardaki 44 sanatçının 52 yapıtının yer aldığı “Çöl ve Deniz Arasında: Ürdün Ulusal Güzel Sanatlar Galerisi’nden Bir Seçki” sergisinde, Arap modern sanatındaki eğilimler; resim, çizim, seramik ve heykel gibi çeşitli alanlarda ifade buluyor. 

Ülkemiz insanının, bu ülkelerin insanlarını kültür ve sanat yoluyla daha iyi tanımasını sağlayacak önemli bir köprü kuran “Çöl ve Deniz Arasında: Ürdün Ulusal Güzel Sanatlar Galerisi’nden Bir Seçki” sergisi, Cezayir, Mısır, Ürdün, Libya, Lübnan, Fas, Filistin, Suriye ve Tunuslu sanatçıların şimdiyle geçmiş ve sanatsal yaratıcılıkla gerçek dünya arasında geliştirdikleri sorgulamalarını yansıtıyor.Ürdün Ulusal Güzel Sanatlar Galerisi Genel Müdürü Dr. Khalid Khreis’in küratörlüğünü yaptığı serginin önde gelen destekçisi ise; Kraliyet Güzel Sanatlar Derneği’nin kurucusu, sanatçı ve sanat tarihçisi Prenses Wijdan Bint Fawaz Al-Hashemi. Kraliyet Güzel Sanatlar Derneği’nin 1980’de Amman’da kurduğu, modern ve çağdaş Arap sanatına odaklanan Ürdün Ulusal Güzel Sanatlar Galerisi, Ortadoğu’nun en önemli koleksiyonlarından birine sahip. İslam ve Arap ülkelerinin yanı sıra aralarında Asya, Afrika, Avrupa, Amerika ve Okyanusya’dan sanatçıların işlerinin de yer aldığı 3000’in üzerinde eser bulunuyor. Bölgesinde kültürel bir odak olmayı amaçlayan müzenin geniş koleksiyonundan yapılan bu seçki, modern ve çağdaş Arap sanatına bir bakış sunmayı hedefliyor. Sanatseverler, sergiyi 21 Nisan 2013 tarihine kadar izleyebilir, “Uzun Cuma” kapsamında ise her cuma 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz gezebilir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder