18 Ocak 2013 Cuma

Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi


Efsanelerin Fotoğrafçısı Nickolas Muray, Kariyerinin 100. Yılında Pera Müzesi’ne Konuk Oluyor

Pera Müzesi, 25 Ocak - 21 Nisan 2013 tarihleri arasında, 20. yüzyıl fotoğrafçılığının en ilginç ve renkli isimlerinden biri olan ve dönemin efsanevi yıldızlarını, dansçılarını ve reklam kampanyalarını fotoğraflayan Nickolas Muray’ın eserlerinden oluşan heyecan verici bir buluşmaya imza atıyor; “Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi” sergisi.1920’lerde New York’taki en başarılı portre ve moda fotoğrafçısı, Macar asıllı Amerikalı Nickolas Muray’ın (1892-1965) 162 yapıtından oluşan “Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi” sergisinde, Amerikan reklam sektöründe büyük ün kazandığı Lucky Strike, Coca Cola, General Foods gibi markalara ait ilk renkli fotoğraflarla, John Crawford, Marlene Dietrich, Douglas Fairbanks Jr., Greta Garbo, Jean Harlow, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Claude Monet ve büyük aşkı Frida Kahlo gibi ünlülerin portreleri yer alıyor. Nickolas Muray’ın kariyerinin 100. yılında, dünyanın ve ABD’nin, film ve fotoğraf alanındaki en önemli müzelerinden biri olan George Eastman House ve Nickolas Muray Fotoğraf Arşivleri işbirliğiyle hazırlanan ve retrospektif bir düzenle ele alınan serginin küratörü Salomon Grimberg. 1930’larda çığır açıcı bir girişimle doğal renkli fotoğrafı reklamcılıkta kullanan Nickolas Muray, Olimpiyat şampiyonu bir eskrimciydi ve pilottu. “Gösterişli Nick” büyük yeteneği, çekiciliği, yakışıklılığı ve sınırsız yaratıcılığına rağmen, mütevazı bir yaşam sürmeyi başarmıştı.Çalkantılı aşk yaşamıyla, karizmatik bir kadın avcısı olan Muray, Marilyn Monroe ile de özel bir dostluk geliştirmişti. Ancak, en büyük aşkı olarak tutkulu bir birliktelik yaşadığı Frida Kahlo bilinir. Sanatseverler, bu sergide Frida Kahlo’nun 42 fotoğrafını görebilecekler. 1920’li yılların en başarılı fotoğrafçılarından biri olan Muray’ın yapıtlarından zengin bir seçki 21 Nisan 2013 tarihine kadar izlenebilir. son olarak “Uzun Cuma” kapsamında müze her cuma 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz gezilebiliyor. Havaların bu kadar kötü olduğu şu günlerde müze gezmekten daha güzel bir şey olabilir mi? :) Herkese tavsiye ediyorum, şimdiden iyi seyirler, sanat dolu günler...3 yorum:

 1. Nickolas Murray'nin sergisini ben de çok merak ediyorum. Gitmeden önce harika bir kaynak oldu benim için yazınız. Ben de şehirdeki etkinlikler hakkında yazıyorum bloguma: www.sehirblogu.com Eğer izin verirseniz sizin bu yazınızı misafir blogger olarak blogumda yayınlamak isterim. (Kaynak belirterek tabiki)

  YanıtlaSil
 2. Gökçen Hanım Merhaba,

  Öncelikle yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum, gerçekten çok mutlu oldum :) Tabii ki blog'unuzda yayınlayabilirsiniz, hatta linkini de atarsanız ben de sosyal medya kanallarında paylaşabilirim :)

  Sevgiler,
  Bilgi

  YanıtlaSil
 3. Çok çok teşekkür ederim Bilgi Hanım. Yazınızı blogumda yayınladım. Şu linkten görebilir, paylaşabilirsiniz.
  http://www.sehirblogu.com/7/post/2013/01/nickolas-muray-bir-fotografcinin-portresi.html
  Tekrar teşekkürler,
  Sevgiler
  Gökcen

  YanıtlaSil