14 Aralık 2012 Cuma

BİFO & Fazıl Say Festivali

Fazıl Say'ın Yeni Senfoni Promiyeri

Bu yazımda size BİFO&Fazıl Say Festivali kapsamında gittiğimiz Oda Müziği konserini anlatacağım ama öncelikle genel olarak festivalin kapsamıyla ilgili de bilgi vermek istiyorum. İlk kez gerçekleştirildiği 2010 yılından bu yana klasik müzik tutkunlarının heyecanla beklediği BİFO & Fazıl Say Festivali, bu yıl 14, 15 ve 16 Aralık tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştiriliyor. BİFO & Fazıl Say Festivali’nde, Fazıl Say’ın ses getiren dört yeni yapıtı, Hezarfen, Viyolonsel ve Piyano Sonatı “Dört Şehir”, Panter ve Universe’ün Türkiye prömiyerleri yapılacak.BİFO& Fazıl Say Festivali’nin ilk konseri 14 Aralık’ta Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde gerçekleşti. 15 Aralık’taki konserde Fazıl Say’a Borusan Quartet, Borusan Tahta Nefesliler Beşlisi ve sopranolar Dilruba Bilgi, Sanem Demircioğlu ve Nihan İnan eşlik etti. 16 Aralık’ta, etkinliğin son konserinde ise yine Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Fazıl Say’la birlikte sahnede olacak. 

Festival ‘’Hezarfen Ney Konçertosu”nun Türkiye prömiyeri ve Mezopotamya Senfonisi ile başlıyor. 14 Aralık Cuma akşamı BİFO Onursal Şefi Gürer Aykal’ın yönettiği konserin ilk bölümünde, Fazıl Say'ın dünya prömiyerini BİFO ile birlikte Almanya’nın Mannheim kentinde yaptığı “Hezarfen” adlı ney konçertosunun Türkiye prömiyeri gerçekleştirildi. İkinci bölümde ise Say’ın hem günümüz Ortadoğu’sunu, hem tarih boyunca Mezopotamya kültürünü anlattığı, tüm dünyada yankı uyandıran eseri “Mezopotamya” adlı senfonisi seslendirildi. Konserde BİFO ve Fazıl Say’a Burcu Karadağ (ney), Aykut Köselerli (vurmalı çalgılar), Carolina Eyck (theremin), Çağatay Akyol (blokflüt) ve Bülent Evcil (bas flüt) eşlik ediyor.Borusan Quartet ve Fazıl Say’dan “Dört Şehir” prömiyeri! 15 Aralık Cumartesi akşamı, bizim de dinlediğimiz konserde Say'ın piyano ve viyolonsel sonatı “Dört Şehir” Türkiye’de ilk defa seslendirildi ve sanatçının oda müziği yapıtlarına da yer verildi. Say’ın “Boşanma” adlı dörtlüsünü Borusan Quartet, nefesli sazlar beşlisi için yazdığı “Alevi Dedeler Rakı Masasında”yı da Borusan Tahta Nefesliler Beşlisi Fazıl Say ile birlikte seslendirdi. Konser boyunca bizim en etkilendiğimiz bölüm ise Behçet Aysan, Metin Altıok ve Aziz Nesin’in şiirlerinin seslendirildiği, Say’ın piyano ve soprano için yazdığı “Ses” bölümüydü. Bu bölümde sopranolar Dilruba Bilgi, Sanem Demircioğlu, Nihan İnan ve Aykut Köselerli (vurmalı çalgılar) Fazıl Say’a eşlik etti. Sopranolar o kadar başarılıydı ki bizi alıp bambaşka bir dünyaya götürdüler. Bu şiirlere eminim ki hiç bu bakış açısıyla bakmadınız!BİFO& Fazıl Say Festivali 16 Aralık'taki ‘’Panter” ve “Universe”ün Türkiye prömiyerleri ile sona erecek. Festivalin, BİFO’nun Fazıl Say’la sahne alacağı, son konserini yine Gürer Aykal yönetecek. Konserin ilk bölümünde Schumann’ın La Minör Piyano Konçertosu, ardından Say’ın yirmi dört yaşındayken Berlin’de bestelediği konçertosu “İpekyolu” seslendirilecek. İkinci bölümde ise Say’ın “Panther” ve “Universe” adlı eserlerinin Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecek. “Panther”, Dortmund Konser Salonu’nun 10. yılı onuruna sipariş edildi ve Say bu yapıtı Rainer Maria Rilke'nin "Der Panther" adlı şiiri üzerine besteledi.
“İstanbul” ve “Mezopotamya” senfonileri ile tüm dünyada yankı uyandıran Fazıl Say’ın üçüncü senfonisi olan “Universe” ilk kez Ekim ayında Avusturya'nın Salzburg kentinde seslendirildi ve büyük beğeni topladı. Yapıt, Evrenin Genişlemesi, Venüs, Jüpiter’de Fırtına, Dünya Benzeri Gezegen Gliese 581 g, Supernova ve Karanlık Madde bölümlerinden oluşuyor. Say bu yapıtıyla, daha önce orkestralarda hemen hemen hiç kullanılmayan theremin, daxophone ve vibratone gibi birçok yeni enstrüman ile klasik orkestra anlayışına da yeni bir bakış açısı getiriyor.

BİFO & Fazıl Say Festivali ile ilgili daha detaylı bilgiye Borusan Sanat'ın web sitesinden; biletlere ise Biletix'ten ulaşabilirsiniz. Vakti olan herkese konserleri takip etmelerini, kaçırmamalarını tavsiye ederim. Yoksa 2-3 yıl daha beklemek zorunda kalabilirsiniz :) Herkese şimdiden iyi seyirler...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder