30 Ekim 2012 Salı

Vize Başvuruları Vol:2

İsveç Vize Başvurusu

Bayram seyahatimizde ilk girişimiz Norveç'e olacağı için Norveç vizesi almaya çalışmış olsam da tam son dönemece geldiğimde İsveç'te daha fazla kalacağımız için belgelerimi ve başvurumu kabul etmeyip beni İsveç Konsolosluğu'na yönlendirdiler. İşe dönmem gerektiği için tam duygusal bir kaosa doğru sürüklenirken internetten vizenin VFS Global'den alındığını öğrenmemle kendimi toparlamam bir oldu :) Daha önce VFS'den başka vizeler de aldığım için (diğer yazılarımda anlatacağım) yöntemi biliyordum. VFS, aralarında Fransa, İspanya, Polonya ve İsveç'in de aralarında bulunduğu on ülkeye yapılan vize başvurularını alıp konsolosluklara iletiyor. 


Randevu alabilmek için 0212 2418070 no'lu telefonu arayabilirsiniz. Bu arama için İngiltere, Amerika vb. ülkelerde olduğu gibi ayrıca bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Pazartesi – Cuma 08.30 - 15.30 saatleri arasında başvuru için randevu alabilirsiniz. Yoğun olmayan dönemlerde 2-3 gün sonrasına randevu veriyorlar ancak bayram ve yılbaşı gibi dönemlerde 1 hafta randevu süresi olabileceğini göz ardı etmeyin derim. Tarih ve saatinizi belirledikten sonra Harbiye'de bulunan Vfs'ye gidip evrakları teslim edebilirsiniz. İsveç vizesi için gereken belgeler;
1. Başkonsolosluğumuzdan alınacak ve tam olarak doldurulacak başvuru formları,
 (Application for Schengen Visa ve Family Appendix)  (Ingilizce doldurulacak).
2. 2 fotoğraf  (35 x 40 mm, renkli, son altı ay içinde çekilmiş). Fotoğraf, yüzü tam olarak göstermeli ve sade, eşit bir şekilde aydınlatılmış ve açık bir fona sahip olmalı,
3.  Pasaport (en fazla 10 sene önce çıkartılmış ve dönüşten itibaren 3 ay geçerli olmalı) ve Pasaport fotokopisi,
4. Uçak rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler,
5. Otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler,
6. Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler:
- Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü, ve düzenli geliri gösterir belgeler:
- Son üç ayın maaş bordroları (ya da benzeri)
7. 30.000 Euro teminatlı Seyahat Sigortası,8. İsveç'ten size gönderilmiş veya fakslanmış (Başkonsolosluğa veya İsveç Vize Başvuru Merkezine değil) davetiye
- Davet eden kişinin kimlik veya pasaport fotokopisi.
9. Aile bağlarının olduğuna dair belge (Tam Tekmil Vukatlı Nüfus Kayıt Örneği-Anne,baba ve kardeşler, var ise eş ve çocuklar gözükecek).
10. Başvuru sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları ibraz edecektir:
Başvuru sahibi çalışan ise:
 - İşveren mektubu ve/veya izin onayı
 - SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi  ve SGK "hizmet dökümü"
Başvuru sahibi çiftçi ise:
 - Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi
Başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise:
 - Şirketin ticaret odasındaki kaydı ve ticaret sicil gazetesinin  kopyası
 - Vergi levhası
Başvuru sahibi emekli ise:
 - Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya emekli cüzdanı)
Başvuru sahibi öğrenci ise:
 - Öğrenci Belgesi
Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa:
- Ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname (seyahat eden ebeveyn evli değil ise veya   ebeveynlik yetkisi sadece kendisindeyse bu koşul geçerli değildir)


Belgelerinizi hazırlayıp merkeze teslim ettikten sonra vize bedeli olan 150 tl'yi Vfs'nin içerisindeki vezneye ödemeniz gerekiyor. Ödemeyi de yapınca başvurunuz tamamlanmış oluyor ve geriye pasaportunuzu beklemek kalıyor :) Başvuru tarihinden itibaren iki hafta içerisinde konsolosluktan vize başvurusuna olumlu veya olumsuz cevap veriliyor. İşlemler tamamlandığında mail veya mesaj alacaksanız. Pasaport iadesi Pazartesi – Cuma, 11.00 - 17.00 saatleri arasında yapılıyor ancak ben daha önce de olduğu gibi pasaportumu direk adresime istedim, size de tavsiye ederim. Pasaport, UPS'le güvenli bir şekilde ertesi gün elinizde oluyor. İsveç genel olarak 90 günlük vize vermekle birlikte daha önce Schengen vizeleriniz varsa daha uzun süreli de vize verebiliyor. 

Hepinize şimdiden iyi yolculuklar diliyorum :) Herhangi bir sorunuz olduğunda yazının altına yorum bırakmanız yeterli ;)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder