22 Ekim 2012 Pazartesi

Vize Başvuruları Vol:1

Norveç Vizesi 

Bayram tatili için nereye gitsek diye düşünürken izin de alamayacağımız için Avrupa'da gitmediğimiz nadir yerlerden biri olan Norveç'e gitmeye karar verdik. Hem kış olduğu için hem de Türk insanının çoğu İtalya-İspanya gibi güney ülkelere yöneldiği için uçak biletlerinin de ucuz olduğunu görünce önce Norveç'e oradan da İsveç'e gidelim, değişiklik olsun diye düşündük. Neredeyse tüm Schengen ülkelerinden vize almış biri olarak Norveç'ten vize alarak tüm konsoloslukları tamamlayacağım için çok heyecanlanırken, ne göreyim Norveç'in sadece Ankara'da başkonsolosluğu varmış, İstanbul'da sadece fahri konsoloslukları var ve onlar da vize vermiyor!Tam Ankara'ya mı gitsem ne yapsam diye düşünürken Macaristan Konsolosluğu'nun da Norveç vizesi verebildiğini öğrendim ve hemen başvurumu yaptım. Norveç vizesine başvurabilmek için öncelikle Macaristan Konsolosluğu'na ait 0212 344 12 65 numaralı telefondan randevu almanız gerekiyor. Genel olarak 2-3 gün sonrasına randevu alabilmek mümkün ancak bayram, yılbaşı gibi dönemlerde daha önceden başvurmanızı tavsiye ederim. Pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri 09:00-16:30 saatleri arasında başvuru yapılabiliyor.Başvuruya giderken hazırlamanız gereken evrakları şöyle sıralamak mümkün;


1) Uçak / seyahat rezervasyonları ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler,
2) Otel rezervasyonları veya seyahat planını gösterir belgeler,
3) Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler: örnek:
–  Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü, ve
–  Düzenli geliri gösterir belgeler: örnek; son üç ayın maaş bordroları (ya da benzeri)
4) Başvuru sahipleri, aşağıda belirtilen belgelerden kendi durumlarına uygun olanları hazırlayacak:
(a) Başvuru sahibi çalışan ise:
–  İşveren mektubu ve/veya izin onayı
–  SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi  ve SGK "hizmet dökümü"
(b) Başvuru sahibi çiftçi ise;
 - Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi
(c) Başvuru sahibi çalışan veya şirket sahibi ise:
–  Şirketin ticaret odasındaki kaydı ve ticaret sicil gazetesinin  kopyası
–  Vergi levhası
(d) Başvuru sahibi  emekli ise:
–  Emekli maaşını gösterir belge (banka hesap özeti veya  emekli cüzdanı)
(e) Başvuru sahibi öğrenci ise:
–   Öğrenci Belgesi
(f) Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa:
–  Ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname (seyahat eden ebeveyn evli değil ise veya ebeveynlik yetkisi sadece kendisindeyse bu koşul geçerli değildir)
Metrocity'nin rezidans kısmında yer alan Macaristan Konsolosluğu'na gittiğinizde isminizi görevlinin elindeki listeden kontrol edin. Sıranız geldiğinde bu listeden adınızı okuyup sizi üst kata alacaklar. Konsolosluk yetkililerinin olduğu bu katta bütün belgelerinizi kontrol ettikten sonra biyometrik fotoğrafınızı çekip parmak izinizi alacaklar. Eğer tüm evraklarınız tam ise belgelerinizi alıp vize ücretlerini ödemek üzere sizi Garanti Bankası'na yönlendirecekler. Vize ücretini de ödedikten sonra işlemleriniz bitmiş oluyor. Pasaportunuzu 1 hafta içinde, cuma günleri Konsolosluktan geri alabilirsiniz. Eğer başvuruyu yaparken belirtirseniz, pasaportu adrese de gönderiyorlar. Ben daha önce hep bu şekilde aldım, böylece tekrar gitmeye gerek kalmıyor.

Hepinize şimdiden iyi tatiller diliyorum, sorularınız olursa yorum bırakmanız yeterli ;)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder