12 Nisan 2012 Perşembe

Zeytinyağı Mucizesi

Kalp Sağlığı ve Zeytinyağı İlişkisi

Aslında blog'da pek sağlık yazısı yazmıyorum biliyorsunuz ancak 3 temel konumla ilgili olduğu zaman arada değinebiliyorum. Bugünkü yazımda özellikle yazın gelmesiyle birlikte favori yiyeceğimiz salatanın tekrar yerini alması nedeniyle zeytinyapı ve kalp sağlığı arasındaki ilişki hakkında bilgi vermek istiyorum.  Konuyla ilgili olarak Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Gürsel Ateş'e merak ettiklerimi sordum. O da tüm içtenliğiyle sorularıma cevap verdi :) İşte röportajın detayları:

Gürsel Bey, Zeytinyağının kalp sağlığı üzerindeki etkisi nedir?

Zeytin, binlerce yıldır Ege ve Akdeniz bölgesinin en önemli yağ kaynağı olarak tarihte yerini almıştır. Zeytinyağını diğer bitkisel yağlardan ayıran en büyük özellik %70’ten fazla tekli doymamış yağ asidi içermesi. Aynı zamanda zengin bir polifenol ve antioksidan içermesi de onu farklı kılıyor.Zeytinyağının mucizesi, onun diğer yağlardan çok daha değerli olması ve binlerce yıllık Akdeniz mutfağının zenginliği ile yakışan tadları soframıza getirmesinde yatıyor. Ancak bir araştırmacının dediği gibi “cheeseburger üzerine zeytinyağı dökülmesi onu sağlıklı bir yiyecek haline getirmez”. Hatta zeytinyağının kalorisi gözönüne alındığında kötü bir yemeği daha zararlı bir yemek haline dönüştürdüğünü söyleyebiliriz. Fakat zeytinyağı ile birlikte tüketilen sebze ve salatalar daha da güçlenerek çok ciddi antioksidan etki ile tüm damarlarımızı kaplayan endotelin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Ayrıca hem damarda oluşan hasarların tamirini hızlandırmakta hem de damarlarda hasar oluşumuna karşı direnç sağlıyor. Zeytinyağı ve birlikte tüketilen sebze ve meyve açısından zengin diyetler kan kolesterol seviyelerini iyi yönde değiştiriyor. LDL kolesterol (kötü kolesterol) kan seviyeleri azalırken; HDL(iyi kolesterol) kan seviyeleri artar. Bu durum aterosklerozun oluşum ve ilerlemesini yavaşlatır.Zeytinyağı her yaş grubu için benzer etkiyi mi gösteriyor?

Tüm yaş gruplarında benzer etkiye sahip olması yanında özellikle koroner kalp hastalıklarının arttığı 60’lı ve 70’li yaşlarda koroner hastalıkların kontrol altına alınması için daha ön plana geçiyor.

Zeytinyağı türleri arasında kalp sağlığına açısından hangisi en yararlıdır?

Zeytinyağları arasında polifenol ve antioksidanlar açısından en zengin olan naturel sızma zeytinyağlarıdır. Aromatik kapsamı azaldıkça antioksidan etkisi kaybolur. Asidite arttıkça da tekli doymamış yağ asidi oranı azalır.
Kalp ve damar hastalığı bulunanlar, zeytinyağını hangi ölçülerde tüketmeli?

Zeytinyağı konusunda Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’nun (FDA) önerisi günlük iki çorba kaşığı (23gr) kullanımdır.
Zeytinyağının mucizesi sadece kalp rahatsızlıklarını azaltması ile sınırlı değildir. Son yayınlarda alzheimer'dan korunmada da etkili olduğu, bazı kanser genlerini bastırdığıı görülüyor.

Zeytinyağı tüketirken kilo kontrolu nasıl yapılmalı?

Burada unutulmaması gereken nokta zeytinyağının yüksek kalori değeridir; bu nedenle günlük toplam kalori hesabının içine zeytinyağından gelen kalori miktarının da eklenmiş olduğunu unutmamak gerekir. Buna dikkat edilmediği takdirde obezite, diyabet gibi rahatsızlıklara ve ciddi trigliserid yüksekliklerine neden olabilir

Gürsel Bey'e verdiği bilgiler için çok teşekkür ediyoruz. Zeytinyağı her ne kadar çok yararlı olsa da, herşeyde olduğu gibi burada da ölçüyü kaçırmamak gerekiyor. Yazın kendini gösterdiği şu günlerde herkese sağlıklı günler diliyor ve afiyet olsun diyorum :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder