18 Nisan 2012 Çarşamba

Sizin de mi Bahar Allerjiniz Var?

Allerji Mevsimi Yaklaşıyor

Soğuk kış günlerinin ardından güneşin ilk ışıkları kendisini gösterirken bahar aylarının havada uçuşan polenleri allerjik hastalıkları olan kişilerin kabusu oluyor. Polenlerden korunmak, özellikle bahar mevsiminde çok kolay değil. Ancak alınabilecek küçük önlemlerle yaratacağı etkiyi azaltmak mümkün. Ben de konuyla ilgili olarak merak ettiklerimi Dr. Hişam Alahdab'a sordum. Hişam Bey, Nisan ve Mayıs aylarında ortaya çıkan çiçek tozlarının astım, bronşit, allerjik nezle, göz nezlesi, kaşıntı gibi rahatsızlıkların tekrarlamasına ve artmasına sebep olduğunu vurgulayarak allerjik rahatsızlıkları olan kişilerin alabilecekleri basit önlemlerle bu dönemi kolayca atlatabileceklerini söyledi.
Dr. Hişam Alahdab, “İlkbaharın gelmesiyle birlikte birçok çiçek bitki açar ve çiçek tozları atmosfere yayılmaya başlar, bu durum da allerjik rahatsızlıkları tetikler” diyerek; alerji tedavisinde temel kuralın allerji yaratan maddeden (allerjen) olabildiğince uzak durmak olduğunu dile getirdi. Polen allerjisinde allerji yaratan maddeden uzak durmanın kolay olmadığını ya da tam olarak gerçekleştirmenin zor olduğunu belirten Dr. Hişam Alahdab polenlerden korunmak için alınacak önlemleri şu şekilde sıraladı:

• Polenlerin en fazla uçuştuğu sabahları saat 05.00 ile 10.00 arası zorunlu değilseniz açık havaya çıkmayın.
• Eğer çıkmanız gerekiyorsa ağzı ve burnu kapatan maskeler kullanın. Öğlen saatlerinde açık havada spor yapmayın.
• Saçlar tozu tutar, bu nedenle her akşam saçlarınızı yıkayıp duş alın. Böylece üzerinizdeki tozlardan arınabilirsiniz.
• Çocuklar sokaktan geldiği zaman üstlerini hemen değiştirmelerini sağlayın.
• Arabada giderken camları açmayın, hava değişimi için klimadan yararlanın.
• Tatil için deniz kenarını tercih edin.
• Dışarıda gözlük ve şapka kullanın. Gözlükleri her gün akar suyun altında yıkayın.
Dr. Hişam Alahdab, Türkiye'de en önemli ve en çok görülen allerjik polenlerin çayır, çimen polenleri olduğunu dile getirerek, ''Allerjik rinit hastalığının en yaygın polenlerini de bunlar oluşturur. Park ve bahçelerde, apartman bahçelerinde bulunan çimen polenlerine dikkat edilmesi gerekir. Diğer yandan baharda allerji yaratan sadece polenler de değildir. Bahar yağmurları ve ısınan havalar nedeniyle küf mantarları da yoğunlaşır. Küf de allerji nedenleri arasında önemli yer tutmaktadır '' dedi. Hişam Bey, allerjenlerin belirlenemediği ya da belirlenen allerjenlerden uzak durmanın mümkün olmadığı hallerde ortaya çıkan tabloya uygun ilaçların kullanılması ile de hastanın belirtilerinin azaltılıp rahat ettirmenin mümkün olacağını da sözlerine ekledi.

Aman dikkat, allerjisi olanlar yukarıdaki tavsiyeleri göz önüne alsınlar derim...Hepinize sorunsuz bir bahar geçirmenizi diliyorum...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder