28 Nisan 2012 Cumartesi

34 Yıllık Aşk Sahnede

Aşk Mektupları

Bu haftasonu tiyatro sezonu kapanmadan Kenter Tiyatrosu'ndaki Aşk Mektupları'nı izlemek istedik. Ünlü Amerikalı oyun ve roman yazarı Albert Ramsdell Gurney’in yazdığı, Müşfik Kenter’in yönettiği “Aşk Mektupları”, 1989'dan beri dünyada ve ülkemizde pek çok tiyatroda sahneleniyor. Birlikte 34 yılı deviren Kadriye ve Müşfik Kenter, aşkı aynı sahnede, mektuplarla anlatıyorlar.“Aşk Mektupları”, disiplinli ve uslu çocuk Andy ile kafasına estiği her şeyi yapan, sonunda sıkıntıya da düşse, asla pişman olmayan, tam tersi bu durumun tadını çıkaran, asi, sanatçı ruhlu Melissa’nın hikâyesini anlatıyor. Birbirlerini çocukluklarından başlayarak yaşamları boyunca yazdıkları mektuplarda yaşatan ve sıradışı bir aşk yaşayan Andy ve Melissa'nın hayat boyu yaşadıkları oyunda iki perde olarak yansıtılıyor. Müşfik Kenter'in oyunu uyarlarken kendinden de bir şeyler kattığı andy'nin Melissa'ya yazdığı şu cümlelerden de belli oluyor: “Her şeyden çok sana yazmaya bayılıyorum. Sana yazdığım zaman kendimi gerçek bir âşık gibi hissediyorum. Sana elceğizimle, kendi kalemimle ve tüm yazarlık hünerimle yazdığım bu mektup sadece ve sadece 'benden' geliyor sana. Böylece kendimi sana sunuyorum...Beni yırtıp atabilirsin, saklayabilirsin veya bugün, yarın yahut ölene kadar istediğin kadar durup durup okuyabilirsin.”
Oyunda dekor olarak yalnızca iki masa ve sandalye bulunuyor. Bir tarafta, oturduğu masada sesiyle  devleşen usta oyuncu Müşfik Kenter, diğer tarafta da mimikleri ve oyunculuk üslubuyla oyunu izleyenlere canlı canlı yaşatan Kadriye Kenter. Açıkçası bizim oyuna gitme nedenimiz Müşfik Kenter'i izlemekti. Ancak Müşfik Kenter'in çok yaşlandığını söylemeden edemeyeceğim. Kadriye Kenter'i daha önce hiç sahnede izlememiştim ama oyunculuğu gerçekten iyiydi. Hatta bizi onun sesi ve mimikleri oyuna bağlı tuttu diyebilirim. Oyun bizim kültürümüzle biraz alakasız olduğu için ara ara sıkıcı olabiliyor. İyi bir tiyatro izleyicisi değilseniz sizi önceden uyarayım, sıkılabilirsiniz. Ancak her türlü oyunu zevkle izlerim diyenler Müşfik Kenter'i izlemeye gidebilirler :)

İstanbul Tiyatro Festivali'nde oyun tekrar sahnelenecek, izlemek isteyenlere duyurulur ;) Herkese iyi seyirler şimdiden...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder