9 Mart 2012 Cuma

Nişantaşı'nın Yeni Trendi

PiPa Restaurant

İtalya'da yaşamadan önce de İtalyan lezzetlerini çok severdim ancak orada gerçeğini yedikçe daha da bağlandım. İstanbul'da hangi italyan restaurant'ına gitsem genelde hayal kırıklığıyla dönüyorum ancak geçen cuma tanıştığım PiPa bu yargıyı kırdı gibi! Süleyman Nazif Sokak’ta yer alan mekanı dıştan görünce nasıl bir yer olduğunu hiç fark etmiyorsunuz, içeride bambaşka bir dünya var. PiPa adını ‘pizza’ ve ‘pasta’nın ilk iki harflerinden alıyor. PiPa, Corridor ve Den Cafe’nin kurucularının da ortak olduğu bir mekan. Uzun bir koridor, açık mutfak derken asıl alana geliyorsunuz. Ortada bar, kenarlarda masalar. Camla çevrili sigara içilen bir alan da var, arka tarafta bir bahçe ve güzel havalarda üstü açılabilen cam tavan da. Dekorasyonu yapan ünlü eğlence mekanı mimarı Mahmut Anlar.


Corridor ve Den Cafe'yi de bünyesinde barındıran Concept Masters, PiPa’yı kurgularken “gizemli ve keşfetme duygusunu” öne çıkartan bir konseptle yola çıkmış. Mekanın esas kapalı alanını giriş, personel birimleri, tuvaletler gibi yan fonksiyonlarla ayırıp, mekanda ilerledikçe PiPa konseptinin ana dekoru olan ve yarı şeffaflıkla sergilenen mutfağın önünde Napoli’ den getirtilen pizza fırını ve de merkezdeki bar ile mekan kurgusu tamamlanmış. Otomatik olarak açılabilen şeffaf çatısı ve yan cam panelleri ile de bahar aylarından itibaren mekan, yaza merhaba diyebilecek bir nitelikte tasarlanmış.
PiPa’nın kurucu ortaklarından olan, mutfak direktörü Napoli doğumlu, ödüllü şef Enzo Carbone önderliğinde hazırlanan menüde Türkiye’nin ilk gerçek Napolitan odun fırını pizzaları dikkat çekici. Menü hazırlanırken İtalya’dan getirilen zeytinyağı ve Buffalo mozzarella ve Martelli kullanılıyor. Menüdekilerin hepsi oldukça lezzetli görünüyordu ama hepsini yiyemezdik tabii. Başlangıç olarak italyan şarküteri tabağı ve fesleğenli ekmek istedik. Ana yemek olarak da 3 kişi pizza da, 1 kişi ise makarna da karar kıldı.Başlangıç olarak önce kuver geldi. Ekmeklerimizi zeytinyağna banarak yemeğimize başladık :) Arkasından gelen fesleğenli cherry domatesli ekmekleri görünce ağzımızın suyu aktı! Ama ısırınca neredeyse dişlerimiz kırılıyordu. Tüm yemekler odun ateşinde pişiyor. Ekmekler de ateşten nasibini almış ve inanılmaz sertleşmişti. Normalde fesleğenli ekmeğin ne çok sert ne de çok yumuşak (domatesin suyunu çekmiş olduğu durumlar) makbul değildir. Neyseki domatesler çok lezzetliydi ve kemire kemire ekmeklerimizi bitirdik :)İkinci başlangıcımız daha önce de söylediğim gibi italyan şarküteri tabağıydı. Ahşap bir tabağın üzerinde 3-4 çeşit italyan peyniri ile birkaç çeşit jambon ve reçel geliyor. Jambonların domuz eti olduğunu söylemeliyim, domuz eti yemeyenler bu tabağı istemesin. Ana yemeklerimizden biri sağ üst resimde gördüğünüz deniz mahsullü makarnaydı. Pipa'da yemeğin lezzeti kadar sunumun da güzel olduğunu belirtmek istiyorum. Bir de porsiyonlar gerçekten çok büyük, kalabalık değilseniz bizim gibi aç gözlülük yapıp bir sürü başlangıç söylemeyin derim :)
Gelelim pizzalara; benim pizzam klasik quattro formaggio yani dört peynirli pizzadır. Pizzalar odun hamurunda piştiği için tam Napoli pizzası kıvamındaydı, peynirlerin tadı süperdi ancak benim pizzam biraz fazla yağlıydı. Masadaki diğer iki kişi daha önce başka bir mekanda görmediğim bir Pipa spesyali olan rulo pizza yedi. Rulo pizza içerisine farklı malzemeler konabiliyor. Bir kişi margarita, bir kişi de zeytinli biberli akdeniz pizza yedi. İkisinin de tadı çok güzeldi, buraya yazabilmek için bizzat kendim de denedim :)
PiPa’ya ismini veren pizzaları da makarnaları da çok başarılı bulduk. Gelgelelim yine bir pipa spesyali olan özellikle kadınları mest eden nutellalı pizzanın yeri başka! Bu kadar yemeğin üzerine masaya 1 adet aldık ve herkes birer dilim yedi ama emin olun 1 dilimi bile herkese yetti. Üzerindeki bol fındık ve pudra şekeriyle tam bir lezzet patlaması yaşadık :)

Gündüz 12:00’den gece 01:00’e kadar kapıları açık olan PiPa, 23:00’e kadar mutfak hizmeti veriyor. mekanın özel otoparkı da Nişantaşı için bulunmaz nimet. Pipa gerek ortamı gerekse yemekleriyle benden tam not aldı. İtalyan tatlarını sevenlere kesinlikle öneriyorum. Herkese afiyet olsun...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder