11 Mart 2012 Pazar

Doğu'dan Batı'ya Sesler

Erdal Akkaya ft. Duisburg Filarmoni Orkestrası

İstanbul Filarmoni Orkestrası konserinden sonra (daha önce başka bir yazıda yazmıştım) klasik müziği ne kadar özlediğimizi fark edip en kısa sürede başka bir klasik müzik konserine daha gidelim diye düşünmüştük. Duisburg  Filarmoni konserini görünce fırsat bu fırsat kaçırmayalım dedik. Konserin Aya İrini'de olduğunu öğrenince keyfimiz daha da yerine geldi. Aya İrini'nin akustiği Türkiye'de başka bir salonda yok bence. İlk defa klasik müzikle sazın birlikte olduğu bu konseri gitgide daha fazla merak ediyorduk.Klasik müziğin doğduğu Avrupa'dan, bağlamanın merkezi olan Anadolu'ya uzanan bir coğrafyada, müzik türleri farklı olmasına rağmen gönüller aynı sahnede buluştu! Bu yazıda sizlere Almanya'nın en köklü filarmoni orkestralarından olan 134 yıllık Duisburg Filarmoni Orkestrası ve ülkemizin önde gelen bağlama virtüözlerinden biri olan Erdal Akkaya konserinden bahsediyor olacağım. "Doğudan Batıya Sesler" başlığıyla gerçekleştirilen konserde, seyirci olarak bizler Schubert ve Aşık Veysel'i birlikte dinleyerek resmen mest olduk.1877 yılında, 30 müzisyenin bir araya gelerek "viyola şapel" adıyla kurduğu Duisburg Filarmoni Orkestrası; bugün Almanya'nın en büyük senfoni orkestralarından biri olarak, 15 farklı ulustan 93 müzisyenin oluşturduğu dev bir kadroyla bir asırdan fazladır dünya sahnelerinde yer alıyor. Geniş bir kadroya sahip Duisburg Filarmoni Orkestrası'na şeflik yapan Hendrik Vestmann; 2001 yılından bugüne dek MDR Senfoni Orkestrası, Duisburg, Bochum, Düsseldorf, Nürnberg, Norddeutsche Rostock, Halle Devlet Orkestrası gibi dünyanın tanınmış birçok senfoni orkestralarını yönetti.
Erdal Akkaya'yı daha önceden tanımıyordum ancak yaptığı farklı yorumların yanı sıra, geleneksel bir yönü de bulunuyor. Akkaya; müzik kariyeri boyunca Zülfü Livaneli, Özdemir Erdoğan, Mikis Theodorakis, Maria Farandouri, Lies Bethlist, Al Di Meola, İlhan Erşahin, Ara Dinkjian gibi evrensel sanatçılarla aynı sahneyi paylaşmış. Aya İrini'deki konserin ilk bölümünde Duisburg Filarmoni, Schubert'ten Si Minör Senfoni'yi çaldı. İkinci bölümde Erdal Akkaya ile birlikte sahne aldılar ve  Yalnızlık, Haydar Haydar gibi eserlerinde bulunduğu Anadolu türkülerini birlikte çaldılar. Üçüncü bölümde Duisburg Filarmoni yine solo olarak Mendelsshon'dan Senfoni 4'ü çaldıktan sonra finali Erdal Akkaya ile birlikte yaptılar.

Konser çok keyifliydi; Duisburg Filarmoni gerçekten çok iyiydi. Sazla batı enstrümanlarını bir arada çalmak ne kadar zorsa dinlemek de bizim için bir o kadar zevkliydi. Ancak Mart ayında Aya İrini'de konser düzenleyen organizatörlerin hiç aklı yok sanırım! Resmen soğuktan donduk ve maalesef salon ilk yarıda neredeyse boşalmıştı :( Ama insanlara hak vermedim değil, çünkü gerçekten çok soğuktu! Benden size tavsiye hazirandan önce Aya İrini'de konsere gitmeyin, olur da giderseniz en kalın giysilerinizi giyin :) Bu konserin 1-2 ayağı daha olacak bildiğim kadarıyla, gidin izleyin derim. Profesyonel bir Filarmoni Orkestrası nı canlı izlemek için birebir ;) Herkese iyi seyirler şimdiden...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder