11 Şubat 2012 Cumartesi

Urfalıyam Ezelden!

Urfa'da Sıra Gecesi

Hep yurt dışı gezisi olmaz deyip bu ara biraz da yurt içinde gezelim dedik. Daha önce görmediğimiz ama sürekli aklımızda olan Urfa ve Antep gezisini yapmaya karar verince ilk düşündüğümüz yerinde, orjinal bir sıra gecesine katılmak oldu. Genellikle kış gecelerinde, birbirine yakın yaş grubundaki arkadaşların, her hafta bir başka kişinin evinde olmak üzere, haftada bir akşam, belirli bir niteliğe ve düzene göre sıra ile yaptıkları toplantılara Urfa'da “Sıra gecesi” denmektedir. Sıra gecesi bir halk mektebidir, eğitim ve öğretim müessesesidir, arkadaşlıkların dostluklara dönüştüğü, dayanışma ve yardımlaşmanın, hoş sohbetin, müziğin, edebiyatın harman olduğu gecelerdir. Biz de bu geleneği yerinde görelim dedik ve yerli halka en iyi mekan neresi diye sorunca bize Cevahir Konuk Evi'ni önerdiler. Sabah kahvaltıyı da orada yaptığımız için mekanı biraz biliyorduk, farklı bir denesek mi deyip biraz dolaştık ama diğerleri içimize sinmedi ve Cevahir Konuk Evi'nde sıra gecesine katılmaya karar verdik. Gece, 19:30-20:00 civarı başladı ve 23:30'a kadar devam etti. Programı ya yemekli alıyorsunuz ya da sadece çiğ köfte ve tatlıyla. Biz yemekli almaya karar verdik. Herkese yer sofrası kurulmuştu ve önce yemekler geldi. (Urfa mutfağını başka bir yazıda anlatacağım için burada sadece yemeklerin çok lezzetli olduğunu söyleyebilirim :)) Bu arada bizim pek bilmediğimiz daha yöresel ve ağır türküler çalınıp söyleniyordu ancak gruptakilerin seslerinin çok iyi olduğu belirtmek istiyorum.


Yemeklerimiz bittikten sonra masalar toplandı ve alan iyice açıldı, şarkılar hızlandı, ortam kızıştı yani :) Bilenler kısık sesle de olsa şarkılara eşlik etmeye başladı ve sıra geldi çiğ köfte seremonisine! Seremoni diyorum çünkü çiğ köftenin bir türküsü olduğunu ilk defa burada duydum, gördüm ben. Işıklar kapatıldı, türkü eşliğinde usta daha önce hazırlanmış malzemeleri yoğurmaya başladı ama ne yoğurmak! Boşuna erkekler yapmıyor çiğ köfteyi çünkü o kadar yoğurabilmek için gerçekten güçlü olmak gerekir. Usta uzun bir süre yoğurduktan sonra çiğ köftelerimiz hazır ama isottan kıpkırmızı :) O kadar acıydı ki ben ancak tadına bakabildim ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki İstanbul'da yediklerimizle hiç alakası yok. Çiğ köfte hazırlanırken de sonrasında da oyunlar devam etti. Oyun dediğim tabii ki yöre erkeklerinin sıra gecesi ekibiyle birlikte çektiği halaydan oluşuyor. Şov programlarında daha önce İbrahim Tatlıses'i izlemişsinizdir mutlaka, geleneksel Urfa yöresi oyunları oynuyormuş gerçekten, ya da herkes onu taklit ediyor :) Biz de bildiğimiz şarkılara eşlik ettik, çiğ köftemizi ve tatlımızı yedik, bol bol da fotoğraf çektik. Gecenin bitimine doğru herkese "mırra" kahvesi ikram edildi. Bunu bir kerede kafana dikerek içmen gerekiyormuş. Burada iki püf noktası varmış. Kahveyi içen, kahve fincanını yere koyma­malı ve mutlaka kahveyi verene iade etmeli. Kahveyi içenin fincanı yere veya masaya koyması kahveyi dağıtana büyük hakaret sayılıyor. Bizler gibi Urfa’ya gelen yabancılar bu kuralı bilmediği için çoğu kez fincanı yere ko­yuyormuş ancak garsonlar bize de hemen hatırlattı ve kahveyi dağıtana bizim yabancı olduğumuzu ve bu kuralı bilmeden fincanı yere koyduğumuzu söyleyerek “hoş görmesini” istedi.Yurt dışına çıktığımızda da gittiğimiz yerin geleneklerine önem verip öğrenmeye çalışırız. Urfa'da da birçok şey öğrendik ve elimizden geldiğince o kısıtlı sürede bunlara uymaya çalıştık :) Hem Urfa'yı hem de sıra gecesini kesinlikle tavsiye ediyorum. Uzun zamandır hiç bu kadar eğlendiğimi hatırlamıyorum. Çok uzun vakitlere gerek yok, biz hafta sonunda 1 gün Urfa 1 gün Antep olmak üzere iki şehri de dolu dolu gezdik. Siz neden yapmayasınız? ;) Herkese iyi eğlenceler şimdiden...4 yorum:

 1. Valla açıkça söylemekten hiç çekinmiycem; seni deli gibi kıskandım şu anda Bilgi'cim :)
  Eşimle evlendiğimizden beri bir GAP turu yapalım diyoruz, sıra gecesi olmazsa olmaz o turda diyoruz ama bir türlü kısmet olmadı. Büyük bir keyif ve hasetle okudum yazını :) Çok eğlenmişsiniz, belli... Sırada neresi var?

  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 2. Hehe:) Teşekkürler İlknurcum. Gerçekten çok eğlendik, biz de uzun zamandır istiyorduk ancak şimdi kısmet oldu. Sırada yurt dışında basel, isviçre; yurt içindeyse Trabzon veya Kayseri var bakalım;)fırsat buldukça bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

  size de iyi eğlenceler ;)Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Vaoov!
  Sizi tutabilene aşkolsun desene :)
  İçimden bir ses, birgün biryerlerde tesadüfen karşılaşacağımızı söylüyor ;)
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. inşallah İlknurcum, içimizden gezi isteği hiç eksik olmasın ;)Sevgiler

  YanıtlaSil