29 Şubat 2012 Çarşamba

Unutulmaya Yüz Tutmuş Alışkanlıklar

Seksenler

Son dönemde TRT'de yayınlanan bir dizi diğer tüm kanalları geride bıraktı. Seksenler'in yayınlandığı akşam twitter resmen yıkılıyor ve trend topic oluyor. Seksenler dizisinin başrollerinde Rasim Öztekin, Özlem Türkad, Yasemin Çonka, Şoray Uzun, Ayşe Tolga, İlker Ayrık, Pelin Akil, Serhat Kılıç ve Vural Çelik rol alıyor.

Dizi, Türkiye’nin 1980’lerin başından günümüze değin geçen 32 yıllık geçmişini ve değişimin hikayesini anlatıyor. Gelişmelerin, klasik bir Türk ailesi üzerindeki etkilerini göstermeyi hedefleyen bir dönem sitcom’u olan dizide sosyal hayattaki değişimin, hayatımıza giren yeniliklerin bizleri nasıl etkilendiği eğlenceli bir şekilde gözler önüne seriliyor.
Seksenler dizisi bize kaybettiğimiz insani değerleri yeni nesillere tekrar kazandırmak amacıyla geçmişe yapılmış eğlenceli bir yolculuk gibi. Dizinin, o yılları yaşamış olanlar kadar yaşamamış olan gençlerin ve çocukların da ilgisini çektiği görülüyor.

Yeni nesil çocuklar sobayı, merdaneli makineyi, pul yapıştırıp yolladığımız mektupları, anket defterlerini, siyah önlükleri, kolalı yakaları, sokaklarda koşturarak sürdüğümüz telli arabaları, misket dolu torbaları ilk defa bu dizide görecekler.Bu yazıyı ne zmandır yazacaktım ama bir türlü sıra gelmedi. En sonunda yazmama vesile olan, bugün elime geçen 80'ler t-shirt'üm :) Mint Production benim de bir seksenler hayranı olduğumu duymuş ve bana sağda gördüğünüz t-shirt'ü göndermiş :) Hem yazıyı yazmama vesile oldukları için hem de t-shirt için onlara çok teşekkür ediyorum. Hala 80'ler izlememiş olanlar varsa bir göz atmalarını öneriyorum ;) Dizi her salı saat 19:50'de TRT'de yayınlanıyor. Hepinize iyi seyirler diliyorum...3 yorum:

 1. ilaç gibi salı akşamlarına :) devamlı bunalım hallerde olan dizilerden gına gelmişti:)

  YanıtlaSil
 2. Çok keyifliydi değil mi o günler... Herkes, çocukluğunun geçtiği dönemleri ayrı bir keyifle hatırlar, bizimki de o hesap... Akşam ezanı okunduğunda annemin beni eve çağırışı hala kulaklarımda :)

  YanıtlaSil
 3. aynen öyle, fatmagül'ün suçu ne, kuzey güney, hürrem'e ne oldu derken sürekli bir karmaşa, sinir stres harbi :) Seksenler süper oldu, Bizimkiler'i andırıyor bana, belki de ailecek izlediğimiz içindir ;)

  İlknurcum,kesinlikle süperdi...bnm favorim de her türden koleksiyon yapmaktı! peçete, poşet, pul, kart, kokulu kağıt, etiket koleksiyonlarım vardı bnm mesela :)))

  YanıtlaSil