1 Ocak 2012 Pazar

En Güzel Yeni Yıl Sabahı

Güne Viyana Filarmoni ile Başlamak

Bugün herkes gibi biz de geç uyandık, uzuuuun uzuuuuun kahvaltımızı yaptık. Televizyonu açsak mı açmasak mı diye düşünürken twitter'dan Trt Haber'de Viyana Filarmoni'nin canlı konseri olduğunu duyunca hemen açtık ve en güzel yeni yıl sabahlarından birine uyanmış olduk :) 

Viyana Filarmoni Orkestrası’nın geleneksel yeni yıl konserini bu yıl Letonyalı şef Mariss Jansons ikinci kez yönetecek. Talep fazlalığından dolayı her yılbaşı birkaç kez düzenlenmeye başlanan konserin bu yılki konukları arasında ünlü Viyana Çocuk Korosu da yer alıyor. 
Dünyanın birçok ülkesinde televizyon ve radyolardan canlı olarak yayınlanacak geleneksel yeni yıl konserinin programı her yıl olduğu gibi bu yıl da ağırlıklı olarak Strauss ailesinin yapıtlarından oluşuyor. Ek olarak Carl Michael Ziehrer, Joseph Hellmesberger, Hans Christian Lumbye ve Çaykovski’nin yapıtlarına da yer verilecek.

Müzik dünyasının önemli olaylarından biri kabul edilen Viyana yeni yıl konserleri her yıl en üst düzeydeki orkestra şeflerinin valslere yaklaşımlarını ortaya koymaları açısından ilgiyle izleniyor. Müzik eleştirmenleri bugüne değin gerçekleştirilmiş en muhteşem yeni yıl konserleri arasında Carlos Kleiber, Herbert von Karajan, Willi Boskovski ve Lorin Maazel’in yönettiği programları öne çıkarıyor. 

Hala geç değil siz de izleyin, kaçırmayın derim ;) Herkese mutlu yıllaaaaarrr :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder