11 Aralık 2011 Pazar

Çocukluğumuzun Renkleri Geri Döndü

En Son Ne Zaman Sirke Gittiniz?

Ben dün gittim :) Bizim çocukluğumuzda yani 90lı yılların başında İstanbul'daki tek sirk Galleria'nın ordaki Medrano Sirki'ydi. Benim de o dönemde gitmişliğim var ama çok küçük olduğum için görüntüler net değil. O günleri yad etmek adına hazır dibimize kadar gelmişken bu sirk fırsatını kaçırmayalım deyip Paris Sirki'nin yolunu tuttuk.Dışarıda klasik bir çadır kurulmuş ve kapıda sizi eskisi gibi kırmızı kıyafetli doormenler karşılıyor. Sirk girişinde nostaljik bir ortam yaratılmış. Oturma alanları ortadaki sahnenin etrafına kurulmuş ancak en öne dörder kişilik ve sekizer kişilik localar yerleştirilmiş. Sahnenin hemen arkasındaysa gösteri için gereken malzemeleri koymuşlar. Sirk "aşçı" gösterisiyle başladı. Aşçı, elindeki çubukların üstünde tabakları döndürüyor, yukarı atıp tutuyordu. Aşçıdan sonra altı tane sevimli eşek çıktı sahneye ve kısa bir şov sergilediler :) Sahne değişirken aralarda palyaço gibi pandomim yapan biri çıktı ve kısa kısa gösteriler yapıp seyirciyi (özellikle çocukları) güldürmeye çalıştı.
Daha sonra sirklerin en merak edilen bölümlerinden olan kaplanlarla gösteri ve tramplen gösterisi başladı. Kaplanlarla gösteriye başlamadan önce sahnenin çevresini komple demir zincirlerle kapatarak önlem aldılar. Bengal kaplanları insanların üstüne atlasa ortaya çok vahim bir tablo çıkabilirdi tabi :) Kaplanlar çemberlerden atlayarak gösterilerini yaptıktan sonra güvenli bir şekilde kafeslerine alındı ve sıra trapez gösterisine geldi. Sirk denince ilk akla gelen gösteridir herhalde trapezler. En büyük alkış da bu gösteride oldu. Yerde trambolin olmasına rağmen yine de insan huzursuz oluyor ama onlar o kadar alışık ve senkronize ki bir süre sonra siz de rahatlıyorsunuz. Trapez gösterisi en iyi gösteriydi diyebilirim bu arada.
Aralarda minik köpeklerin bir gösterisi oldu. Bir de esnek iplerle yapılan gösteri vardı ki insanların ne kadar elastik olabileceğini bir kez daha görmüş olduk. Bir iki tehlikeli gösteriden sonra son olarak  elinde ve ayağında yuvarlak kumaşlar çeviren kızla gösteri tamamlandı. Sirkin geneline yorum yapacak olursak; bazı gösteriler gereksizdi sanki zamanı doldurmak için yapılmış gibiydi ama genel olarak uzun zamandır başka bir sirke gitmemiş olanlara tavsiye edebilirim. Fiyatı kişi başı 25 tl. Özellikle çocuğu olanlar keyifli ve farklı bir hafta sonu geçirebilir ;) Gösteriler hala devam ediyor. Herkese iyi seyirler şimdiden :)


1 yorum:

  1. They are placed randomly with pink and black numbers alternating besides when damaged up by the one zero. The dealer then spins the wheel and throws in a small marble-sized white ball in reverse direction|the different way|the wrong way} of 1xbet korea the spinning wheel. The spin will involve a minimal of 4 revolutions around the within the wheel.

    YanıtlaSil