24 Kasım 2011 Perşembe

Queen Şarkılarıyla Müthiş Bir Gece

We Will Rock You Müzikali

Son İngiltere seyahatimizde hangi müzikale gitsek diye düşünürken, daha önce izlediklerimizi çıkarınca geriye en mantıklı seçenek olarak "We Will Rock You" kaldı. Müzikali anlatmaya başlamadan önce kısaca Queen'den bahsetmek istiyorum. İngiliz rock grubu Queen, 1970 yılında “Smile” grubunun dağılma sürecine girmesi sonrasında Brian May, Roger Taylor ve Freddie Mercury tarafından Londra’da kuruldu. Bir yıl sonra John Deacon‘un katılımıyla grup tamamlandı. 70′lerin sonlarında üne kavuşan grup bugün hâlâ geniş bir hayran kitlesine sahiptir. Her ne kadar grup özellikle Amerikalı eleştirmenler tarafından önemsenmemişse de arena rock, glam rock, hard rock, heavy metal, pop rock ve bunun gibi daha nice müzik türüne büyük katkılarda bulunmuştur.
1999 yılında Channel 4 tarafından düzenlenen “Music of the Millenium” anketinde Queen tüm zamanların en iyi ikinci grubu seçildi. Kariyeri boyunca Queen’in toplamda 18 albümü, 18 single’ı ve 8 DVDsi 1 numaraya yükseldi. Dünya çapında 300 milyon adet albüm satan grup, bu satışların 35.5 milyonunu ABD’de yapmıştır. 

2002 yılında İngiliz komedyen ve yazar Ben Elton tarafından May, Taylor ve Robert De Niro’nun katkılarıyla hazırlanan “We Will Rock You” müzikali Londra West End’de bulunan Dominion Theater’da 10. sahne yaşını kutladı. Şu ana kadar Madrid, Barcelona, Sydney, Perth, Köln, Kuala Lumpur, Güney Afrika, Las Vegas ve Zürih’de sahnelendi. Londra gösteriminin Ekim 2006′da bitirilmesi planlandıysa de halktan gelen yoğun talep nedeni ile gösterim süresiz olarak uzatıldı. Böylece daha önce Grease’in elinde bulundurduğu Dominion Tiyatro’sunda en uzun süre sahnede kalan müzikal rekorunu da eline geçirmiş oldu. 


Müzikalin konusunu şöyle özetleyebiliriz: Gelecekte (2300 yılında) artık her şey tek düze olmuş, müzik de sadece günümüz popu benzeri, birbirinin aynı müziklerden ibaret olmuştur. İnsanlar düşünmüyor, devlet yöneticilerin kendilerine dayattıkları hayatı yaşıyorlar. Sadece iki kişi eski tınıları hatırlıyor ve yavaş yavaş rock müziği hatırlayarak anarşist bir ortam yaratıyorlar. Bu iki kişi (müzikalin ana karakterleri) bir grup rockerla karşılaşıyor ve böylece şarkıları hatırladıkça söylüyorlar. Otoriteye karşı koymaktan tutuklansalar da asilerin yardımıyla kaçıyorlar ve "simge gitar"ı bulup çalmaya başlayınca şarkı sözlerini hatırlıyorlar. Gezegenin yöneticileri tutuklanıyor, halk uyanıyor. Müziği, Queen'i, Rock'ı ve interaktiviteyi sevenlere yani hemen hemen herkese tavsiye ediyorum :) Londra'daki müzikallerin bence en önemli yanı sahne! Les Miserables'ta da sahneye hayranlıktan müzikale konsantre olamamıştım :) We Will Rock You'daki sahnede inanılmazdı. Gezegenin kötü kraliçesi ve yardımcısının sahnelerinde, sahne yaklaşık 2 metre yukarı, 10 metre de ileri çıkıyordu! Seyircinin kendisini müzikalin içinde hissetmesi için her şey yapılmış. Benim size tavsiyem ilk 5 sırada izlemeyin, biz ilk sıradaydık ve bazı şeyleri kaçırdık bu yüzden. Son bölümde herkesin şarkılara katıldığını söylemeden de geçmemek lazım. Hiç öyle "sahne var, sessiz sedasız izleyelim" konseptine uyan bir performans değildi. Bilakis, tam tersine herkesi şarkılara eşlik etmeye çağırdılar ve süper bir ortam oluştu. Londra'ya gidip müzikal izleyecek olanlara kesinlikle tavsiye ediyorum. Şimdiden iyi seyirler, iyi eğlenceler :)


1 yorum: