21 Kasım 2011 Pazartesi

Holiganizmin Merkezinde Bir Maç Macerası

Emirates'te Benzersiz Bir Atmosfer

İngiltere'de yaşadığımız dönemde bir Londra takımının maçına gitmeyi çok istemiştik ancak taraftarlık İngiltere'de o kadar farklı bir anlam taşıyor ki "gerçek" taraftar olmayan maça bilet bulamıyor! Bilet sistemi şu şekilde işliyor: Bilet almak isteyenler web sitesinden alabiliyor ancak biletin satışa açılması kademe kademe oluyor. Tarihler üyelik sistemine göre belirleniyor. Bilet satışı ilk olarak platin üyelere (gruplar her takımda farklı adlandırılmış olabiliyor) açılıyor. Platin üyeleri en iyi yerden kombine bilet alan taraftar grubu olarak düşünebilirsiniz. Bu grup, biletler satışa açılır açılmaz altı kişiye bilet alabiliyor. Bunlardan sonraki grup altın üyeler. Bunlar da dört kişiye kadar bilet alabiliyor. Gruplar bu şekilde ilerlerken biletler hızla tükeniyor ve genellikle en alttaki üye grubuna veya hiç üye olmayanlara bilet kalmıyor. Bu üyeliklerin bedelleri de Platinum'a doğru gidildikçe artıyor tabii :) Yukarıda saydığım nedenlerden ve Londra'da bulunduğumuz tarihlerde bu maç olduğundan dolayı biz Arsenal - West Bromwich Albion maçına gittik. Maça gitmeden önce "Yaa bu takımla da zevki çıkmaz maçın" diye düşünürken ambiyansı görünce düşündüğümüzün büyük bir hata olduğunu gördük. Yarım saat önce stada geldik ve metro istasyonundan başlayan inanılmaz bir kalabalık vardı. Türkiye şartlarına göre düşününce liderliğe oynayan takımlardan birinin ligin vasat takımlarından biriyle maçı gibi düşünebilirsiniz. Ancak İngiltere'de taraftarlar takımını inanılmaz destekliyor ve her maçta saha doluyor. Stada girerken standart güvenlik önlemleri var; çantanıza bakıyorlar, X-ray'den geçiriyorlar; içeride su vs aldığınızda şişeyle vermiyorlar. İngilizlerin sürekli bira içtikleri düşünülürse bunun ne kadar mantıklı bir şey olduğunu görülebilir :)
Maç başladığında stat tamamen doluydu, her iki takımın taraftarları da takımlarına büyük destek veriyordu. Tezahüratları ilk başta anlamasak da biz de kısa sürede adapte olduk :) Olur da Arsenal maçına giderseniz, Arsenal'in tezahüratları şu şekilde: Who are you? (kimsin sen?), You are shit and you know you are (siz b.ksunuz ve bunu biliyorsunuz) ve her golden sonra uzuuuun uzuuunn Arsenal diye bağırıyorlar. Statta o kadar heyecanlı bir atmosfer vardı ki ilk 10 dk'dan sonra biz de kendimizi kaptırıp bir Arsenal taraftarı kadar tezahürat yapar olduk! Biletimiz kale arkası tribündeydi ve ilk yarıda bütün ataklar bize doğru oldu, ardından goller de gelince süper bir maç oldu.
Maçta, West Bromwich Albion taraftarlarını Arsenal taraftarlarından daha çok takdir ettik çünkü bir avuç taraftar zaman zaman koskoca stadı susturdu. Bir de iki takımın taraftarları arasındaki atışma var ki sırf bunun için bile maça gidilebilir. Biz şans eseri tam rakip takım taraftarlarının yanındaki tribünden bilet almışız, bütün eğlenceyi izledik :) Maç boyunca iki takımın taraftarı karşılıklı atıştı, birbirlerine laf attılar ama bunlar asla küfür değildi. En ufak bir taşkınlık imaresinde İngiliz polisi hemen harekete geçti. Polis, holiganizmi böyle bitirdi. Birkaç uyarıya rağmen hala aynı taşkınlığa devam edenleri kamerayla çekiyorlar ve bir daha stada sokmuyorlar! Kimse bunu göze alamadığı için davranışlarını ona göre ayarlıyor.İngiltere'ye seyahat edeceklere tavsiyem eğer zamanınız varsa mutlaka bir maça gidin ve asıl heyecanı, taraftarlığı, stadyum polisini orada görün. Hop oturup hop kalkacağınız bir 2 saat sizi bekliyor ;) Bu deneyim için şimdiden iyi eğlenceler diliyorum sizlere :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder