15 Kasım 2011 Salı

Fransız Lezzet Ustası

Paul Cafe 

1889'da Fransa'da kurulan küçük bir fırınla işe başlayan Paul Cafe, tam bir Fransız klasiği. Geleneksel fırıncılık ve pastacılık kültürünün korunması ile ilgili ilkelerinden ödün vermeyen kurum, pişirme usüllerini koruyarak bugüne taşımışlar. Paul, fırın-pastane-cafe kültürlerini bir arada bulacağınız keyifli bir yer. Geleneksel tuğla fırında ustaların hazırladığı, nefis kokulu taze ekmeklerle yapılmış sandviçleri, tezgahlara taşınan croissantları, kekleri, taze meyvelerle hazırlanan tartları, özel tarifli krepleri ve salataları yemek, Paul'u diğer cafelerden daha farklı bir ortama taşıyor. Paul’de geleneksel pastacılık ve fırıncılık kültürünün korunması adına kendine özgü ekmekler, saf tereyağlı pasta çeşitleri, sandviçler, krepler üretiliyor. 
Paul Cafe'ye girdiğinizde, o kendisine has, geçmişin nostaljik etkilerini taşıyan atmosferin etkisine kapılıveriyorsunuz. Ben kahvaltı için gitmiştim Paul Cafe'ye, direk sandviçlere yöneldim. İtalya'dan kalma alışkanlıkla mozarella, domates ve fesleğenli sandviçi hemen gözüme kestirdim :) Sandviçin ekmeği, domatesi, fesleğeni süperdi de, mozarellası hayatımda yediğim en kötü mozarellaydı! Ne tadı vardı ne tuzu, ben de bu yüzden biraz tuz döktüm, o zaman bir şeye benzedi :P Yanında çay ve donut almıştım, mozarellanın aksine çok güzel bir çay eşliğinde süper bir çikolatalı donut yedim. Paul'e rastlarsanız mutlaka donut'ı deneyin derim.

Yukarıda rastlarsanız dememin nedeni malesef Türkiye'deki Paul Cafe'lerin kapanmış olması :( Ortaköy, Yeniköy ve Bebek tarafında oturanlar hatırlar muhtemelen, sabahları önünden geçerken çok güzel kokardı. Yurt dışına çıktığınızda, özellikle kahvaltı mekanı ararken bir uğrayın derim. Paul'un klasik cafe menüsünün yanında bonfile çeşitleri, krep, salata, omlet gibi seçenekleri de var. Paul, Londra'da saat 08:00-20:00 saatleri arasında hizmet veriyordu ama tabi bu ülkeden ülkeye değişebilir.  Paul'de hafif alkollü içecekler ve paket servisi de mevcut. Şimdiden afiyet olsun herkese :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder