27 Ekim 2011 Perşembe

Meme Kanseri Denince?

Ekim Ayı, Meme Kanseri Farkındalık Ayı

İçinde bulunduğumuz ekim ayının, meme kanseri farkındalık ayı olduğunu biliyor musunuz? Meme kanseri deri kanserlerinden sonra kadınlarda en sık görülen kanser çeşidi. Bilim adamları, kansere bağlı ölüm nedenlerine bakıldığında ilk sırada akciğer kanserinin, ikinci sırada ise kadınlarda görülen meme kanserinin olduğunu söylüyor. Yeni doğmuş bir kız çocuğunun ömrü boyunca meme kanserine yakalanma riski yaklaşık yüzde 13’müş ki bu gerçekten yüksek bir oran. Tüm bunlar göz önüne alındığında erken teşhisin çok önemli olduğunu söylemek gerekiyor.
Meme kanseri riski yaş ilerledikçe artıyor. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Prof. Dr. Metin Çakmakçı düzenli hekim kontrolleri için anlamlı yaş sınırının 40-45 yaşlar arası olduğunu belirtiyor. Önerisi, 40 yaşından sonra her yıl muayene, mammografi ve ultrasonografi çekilmesi. Ancak kişide özel bir risk varsa daha sık hekim kontrolüne gidilmesini tavsiye ediyor. Memenin yapısı nedeniyle bazen mammografi fazla bir bilgi veremiyor ve bu durumlarda MR çekerek izlemek gerekebiliyor. 

Meme kanseriyle ilgili birçok marka kampanya yapıyor. Türkiye'de bu konuyla ilgili en fazla çalışma yapan şirketin Avon olduğu söylenebilir.Avon'un projeleri arasında sadece tarama çalışmaları yok. Bunun dışında,  kadınları bilinçlendirmeye yönelik kampanyalar arasında; meme kanseri ile mücadele yürüyüşleri, meme kanseri kitabı ve seminerleri sayabiliriz. Ayrıca toplanan fonlarla hastanelere mamografi cihazları bağışlanmış. 15 yıldır bu konuda emek veren Avon'u tebrik ediyorum ve sayelerinde bu konuda birçok kişinin artık daha bilinçli olduğunu düşünüyorum. Keşke her şirket bir sorunu bu kadar sahiplense ve insanları bilinçlendirse!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder