29 Eylül 2011 Perşembe

Hızlı ve Sağlıklı Beslenme

Hızlı Yemek Hazırlamanın Püf Noktaları


Özellikle çalışan kadınlar için bazen yemek hazırlamak eziyet gibi olabiliyor. Bütün günün yorgunluğu üzerine bir de yemek yapmanın yorgunluğu üzerine sinirler iyice gerilebiliyor :) Bugünkü yazımda sizlere hızlı yemek hazırlamanın püf noktalarını vereceğim;

Dondurulmuş yiyeceklerden etsiz yemeklere kadar birçok yemek seçeneği kısa süre içinde yemek hazırlığı yapmanıza yardımcı olur. Böylece hem zamandan kazanırsınız hem de kısa sürede hazırlanan kalorili yiyeceklerden uzak durmuş olursunuz.1. Dondurulmuş gıdalar: 
Dondurulmuş sebzeler zaman kazanmak için en uygun besinlerdendir. Sağlıklı şekilde beslenmek istiyorsanız donmuş sebzelerin sossuz olanlarını seçmelisiniz. Bunun için dondurulmuş sebze alırken etiketlerini okumalısınız. Özellikle doymuş yağ oranı 4 gram’dan az olan ve 400-600 mg’den az sodyum içerenleri tercih etmelisiniz.

2. Porsiyonları önceden ayarlayın: Pişmemiş tavuk, balık ya da etlerinizi marketten geldikten sonra yiyebileceğiniz kadar paketleyip dondurucuya koyun.

3. Bir kere pişirin, iki kere yiyin: Yemek pişirdiğinizde biraz fazla miktarda hazırlamaya özen gösterin. Böylece fazla olan kısmı dondurucuya koyabilir ve bir dahaki sefere ısıtıp, yiyebilirsiniz.

4. Yumurtayı ana yemek yapın: Yumurta hazırlaması kolay ve hızlı bir besindir. Bu nedenle yumurtayı ana yemek olarak kullanabilirsiniz. Örneğin peynirli bir omlet yapabilirsiniz. Bir tam yumurta ve iki yumurta beyazını pişirebilirsiniz. İki yumurta beyazı bir yumurtanın kolesterolüne eşittir. 

5. Etsiz yemek hazırlayın: Akşam yemeğinde mutlaka et ya da et türü bir yemek yemek şart değil. Donmuş sebze, az yağlı peynir ile pişirilmiş fırında patates de iyi bir akşam yemeği olabilir. Patatesi mikrodalgada ya da fırında kolayca pişirebilirsiniz.

Benim gibi yemek yemeyi bir hayat biçimi olarak benimseyen insanlar için yemek yapmak da eğlencelidir aslında ama çalışan kadınlar olarak her zaman vaktimiz olmayabiliyor. Böyle zamanlar için yukarıdaki tüyoların sizin için yararlı olması dileğiyle ;) Hepinize afiyet olsun :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder