11 Eylül 2011 Pazar

Avrupa'nın En Yeni Ülkelerinden Biri

Karadağ


Hırvatistan gezimizin iki gününde araba kiralayarak yakın ülkeleri de gezmek istedik. Cilipi havaalanından arabayı kiraladıktan sonra ilk gün rotamızı Karadağ'a çevirdik. Hırvatistan sınırına en yakın Karadağ kenti Herzeg Novi olduğu için gezimize oradan başladık. Herzeg Novi için 20bin nüfuslu ufak ve şirin bir kent. Burada görebileceğiniz önemli tarihi eserler arasında şehrin simgesi haline gelen ve 1667 yılında Sultan Mahmut'un emri ile yaptırılan Saat Kulesini, en büyük kilisesi olan ve ana meydanda bulunan St. Archangel Mihailo kilisesi ve 14-17. yy'lar arasında yapılan Forte Mare dedikleri şehrin kalesini sayabiliriz. St. Archangel kilisesi 3 farklı dizaynla yapılan çok değişik bir yapı. Bizans döneminde yapıldığı için dönemin izlerini hala az da olsa taşıyor. Kilise 19. yy'da yıkılıyor ve bu kez yenisi barok ve gotik stil birleştirilerek yeniden inşa ediliyor. Forte Mare kalesi, günümüzde açık hava tiyatrosu ve konser alanı olarak kullanılıyor.
Karadağ'daki ikinci durağımız Kotor ve Kotor yolu üzerindeki Perast oldu. 15.yy ile 18. yy arasında Venediklilere ait olan Perast, tam bir ortaçağ kasabası. Yeni yapı yok denecek kadar az. Kasabanın girişinde arabanızı bırakıp, araç girişinin yasak olduğu sahil boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. Perast'ın açıklarında 2 adet adacık var. Birisi St.George adası, doğal bir ada, üzerinde bir manastır var. Diğeri ise yapay bir ada olan Lady of Rock. Adanın adını duyunca bana direk Kız Kulesi'nden "alıntı" gibi geldi ama tesadüf de olabilir tabi :) Kotor'a feribotla da gidiliyor ama biz çevreyi görebilmek için dolaşarak gitmek istedik.
Perast'ta yaptığımız kısa geziden sonra arabayla Kotor'a doğru devam ettik. Kotor'da ilk dikkati çeken şehrin girişinde karşınıza çıkan kapı olacak. Venedikliler tarafından inşa edilmiş surlarla sarılı şehre girmeye olanak veren kapıda “Başkalarına ait olanı istemeyiz ama bizim olanı da teslim etmeyiz” anlamına gelen sözü yazıyor. Kapıdan girdiğinizde sizi adı silahlar meydanı olan küçük bir meydan karşılıyor. Burada, Avrupada'ki  her şehirde simge şeklinde bulunan saat kulelerinin minyatür bir örneği olan saat kulesi ve önünde de suçluların cezalandırıldığı piramidimsi bir kaide bulunuyor. Eski zamanlarda, şehrin ana caddesinde ve özellikle bu meydanın çevresinde Kotor'un önde gelen ailelerine ait saraylar bulunuyormuş. Günümüzde kalıntıları olan bu saraylar, hem ufak olduğundan hem de yanlarına yeni binalar yapıldığından pek fark edilmiyor. 

Karadağ'daki son durağımız Avrupa sosyetesinin son gözdesi Budva oldu. Ülkenin en turistik bölgesi olan Budva'da Karadağ'ın en güzel plajları bulunuyor. Plajlar, Adriyatik Denizi kıyısındaki diğer yerler gibi taşlık da değil, çok güzel bir kumsala sahip. Kotor gibi Budva'nın da surlarla çevrili eski şehri bulunuyor. Kotor kadar büyük olmasa da dar sokakları ve ardındaki deniz manzarası oldukça etkileyici. Yine bir kaç küçük kapıdan giriş - çıkış yapabilirsiniz. Kotor'da olduğu gibi burada da İtalyan etkisi çok net görünüyor. Sveti Jovan kilisesi, Kutsal Üçleme Kilisesi, Aziz Sava Kilisesi, Şehrin kalesi, Roma döneminden kalma hamam kalıntıları görülebilir yerlerdendir. James Bond filmlerinden "Casino Royale" filminin Budva'da Hotel Splendid'de çekildiğini biliyor muydunuz? :) Duyunca ben de çok şaşırdım açıkçası. Budva'dan Podgorica'ya giderken St. Stefan adasını da görebilirsiniz. Ada kayaların üzerine kurulmuş ve dar bir yolla anakaraya bağlanmış. Ünlülerin gözde tatil mekanı olduğu için ünlenen St. Stefan'a kocaman bir tatil köyü inşa edilmiş. Bu tatil köyünde konaklamanın bedelinin 2000 eurodan başladığı söyleniyor.

Şunu söyleyebilirim ki biz Karadağ'ı çok sevdik. Küçük bir ülke ama hem deniz turizmi açısından güzel sahiller var hem de kültür turizmi beklentilerini karşılayabilecek bir ülke. Para birimi olarak euronun kullanılması da başka bir avantaj tabii. Balkanlarda herhangi bir yere gidiyorsanız araba kiralayın ve birbirine çok yakın olan bu ülkeleri gezin derim. Hepinize iyi gezmeler :)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder