1 Haziran 2011 Çarşamba

Mutfak Sanatları Akademisi'nde bir Workshop

Tefal Actifry ve MSA

Uzun zamandır MSA'da bir workshop'a katılmak istiyordum ama bir türlü zaman bulup da katılamadım. Fikrimühim'den "MSA'da Tefal Actifry workshop'una katılmak istermisiniz?" diye bir mail gelince hiç düşünmede kabul ettim. Hem Tefal Actifry'ı merak ettiğimden hem de MSA'nın ortamını görmek açısından güzel bir fırsat oldu bu benim için. Birlikte gideceğim arkadaşımı da ayarlayınca bu iş daha da güzel bir hal aldı.


Öncelikle sizlere biraz 2004 yılında kurulan Mutfak Sanatları Akademisi'nden (MSA) bahsetmek istiyorum.  MSA, Maslak’taki  4000 m2 ve 3 milyon Euro’luk yeni kampüsüyle Türkiye’nin tek uluslar arası diploma veren profesyonel aşçılık okuludur. Bünyesinde profesyonel aşçılık, profesyonel pasta-ekmekçilik, profesyonel barmenlik, profesyonel yiyecek-içecek işletmeciliği başlıklarında uluslararası diploma ve sertifikalı eğitim programları vermektedir. MSA, aynı zamanda T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel bir okuldur.

Mutfakseverlere her ay özel workshopların düzenlendiği MSA amatör mutfağında ise, dünya mutfaklarından profesyonel pişirme tekniklerine kadar birçok eğitim programı profesyonel şefler tarafından verilmektedir. Mutfağa meraklı, bu konuda kendini profesyonel bir ortamda geliştirmek isteyen katılımcılar, 3-4 saatlik bu workshoplarda  yeni menüler keşfetmekte ve mutfak tekniklerini profesyonel şeflerden öğrenmektedir. Bizim workshop'umuz da işte tam olarak bu kısıma giriyor. Yemekle, mutfakla, yeniliklerle ilgili insanların bir araya gelmesiyle oluşan bir MSA amatör mutfağı olduk ve Tefal Actifry'ı kullanmayı öğrendik. Amatör deyip de geçmeyin ama günün sonunda sertifikamızı da aldık ;)


Workshop'a başlamadan önce Tefal Actifry ürün müdürü bize hem Actifry'la ilgili hem de kızartma yiyeceklerle ilgili biraz bilgi verdi. Bu workshop'a katılana kadar ben de Actifry'ın sadece fritöz olarak kullanıldığını zanneden çoğunluktan biriydim. Ancak sağda gördüğünüz resimdeki yemek kitabını inceleyince fikriniz tamamen değişecek. Bu kitap, Tefal Türkiye yetkililerinin tamamen Türk mutfağına göre hazırladıkları bir yemek kitabı. Orjinali Fransa'da hazırlandığı için o kitap hem Fransız damak tadına uygun olmuş hem de oradaki malzemelerin tamamı Türkiye'de bulunamıyormuş. Buna çare olarak da kullanıcıların işini kolaylaştırmak için Türkçe bir kitap yapılmış.

MSA'nın mutfağı gerçekten çok profesyonel ekipmanlarla dolu. Biz gittiğimizde de herşey hazırlanmış bizi bekliyorlardı. Herkesin önünde birer actifry, rafın altında buzdolabı, arka tarafta ise lavabo, tezgah ve çatal, kaşık gibi yardımcı elemanlar bulunuyordu. Actifry ile ilk olarak kızartma yaptık. Malzemelerimiz biber, havuç ve kabaktı. Malzemeler herkese rastgele dağıtıldıktan şefimiz Hakan Şen pişirme işlemini nasıl yapacağımızı anlattı ve 1 kaşık yağ ile kızartmalarımızı yapmaya başladık. Bana gelen malzeme yukarıdaki resimde de gördüğünüz biber oldu. Biberlerin kızartma süresi 8dk, kabak ve havuçların ise 22dk. Ancak şunu belirtmek de fayda var ki bu süreleri kendi zevkiniz nasılsa tamamen ona göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin 8 dk sonra biberler bana yeterince kızarmış gelmediğinden 3-4 dk daha pişirdim. Tüm malzemeler piştikten sonra afiyetle kızartmalarımızı yiyip mönümüzdeki diğer yemek olan sac kavurmaya geçtik.
Actifry ile sac kavurma yapılabileceğini siz de tahmin etmiyordunuz değil mi? Tencere ile yapılabilen birçok yemeği yapabileceğimizi duyunca gerçekten ben de çok şaşırdım. Kavurma için malzemelerimiz dağıtıldı ve biz kendi zevkimize göre içlerinden istediğimiz malzemeleri seçip pişirme işlemine geçtik. Öncelikle marine edilmiş etleri Actifry'ın içine koyduk. 10dk pişirdikten sonra diğer malzemeleri de ekledik ve bir 10 dk daha pişirdik. 20 dk sonra sac kavurmamız hazırdı. Tencerede bu kadar kısa bir sürede bu yemeğin pişeceğini söyleyebilirmisiniz?

Actifry'da pozitif olan birçok yön var; çok az bir yağ ile kullanılabilmesi, evi kokutmadan kızartma yapılabilmesi, aynı şekilde mutfakta hiçbir yere yağ sıçramaması, kolay kullanımı ve temizlenmesini örnek verebiliriz. Olumsuz özellik olarak benim ve diğer herkesin çekincesi biraz ağır olması. Sürekli kaldırılıp yemek yapılacağı zaman yeniden çıkarılması zor bir alet. Ben alacak olursam (ki düşünüyorum bu aralar almayı) direk tezgah üstüne koyarım ve kullanmadığım zamanlarda da kaldırmam.  Actifry'ın 1kg ve 1.5 kg pişirme kapasitesine sahip iki çeşidi bulunuyor. Bizim kullandığımız yani yukarıda gördüğünüz 1.5 kg kapasiteli olanıydı.

Deneyip gördüğüm kadarıyla Actifry'ın hem kullanım kolaylığı hem de sağlıklı yemekler pişirmesi açısından tam bana göre olduğunu söyleyebilirim :) Özellikle çalışan bayanların kurtarıcısı olacaktır. Mutfağında yeri olanlar alsın ve severek kullansın derim ;)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder