2 Haziran 2011 Perşembe

İngiltere'nin En Büyük Hava Gösterisi

Southend Air Show 2011

Türk Hava Kurumu'nun gösterilerini sever misiniz? Ben oldum olası çok severim ama her defasında da yaptıkları hareketler karşısında yüreğim ağzıma gelir. İngiltere'ye tatile geldiğim şu sıralarda öğrendim ki Southend'de Air Show varmış, hem de İngiltere'nin en büyük hava gösterisiymiş. Bakalım onlar da bizimkiler kadar iyiler mi diye düşünüp hemen yola çıktık :) Gösteri haftasonu iki tam gün kapsıyordu ancak havacılık gösterisi, yani asıl kısım pazar günü 15:00-17:00 saatleri arasındaydı.
Hava çok soğuk olmasına rağmen İngilizler gösteriye akın etmişti, kumsal sandalyeler ve şezlonglarla doluydu. Sakin bir sahil kasabası olan Southend hiç görmediğimiz kadar kalabalıktı. Adventure Island oyun alanı da full doluydu. Gösteriyi yarım milyon kişinin seyrettiği söyleniyor. Bu kadar kişi olunca talebi karşılayabilmek için her yere donut, hot dog, çay - kahve standları açılmış. Daha önceki Southend yazımda burada medcezirin çok yoğun olduğunu söylemiştim, bu kez biz de tam o saatlere denk geldiğimiz için denizin çekilmesine şahit olduk. Tüm gemiler açığa doğru ilerlemişti ve deniz dibini olduğu gibi görebiliyorduk.
Gösteri başlamadan önce farklı bir şeyler yapalım deyip Top Gear simülasyonlarından birini denedik. Bu simülasyonda Bugatti marka araba kullanıyor gibi oluyorsunuz. Size o hızı ve viraj dönüşlerini yaşatmaya çalışıyorlar ancak çok da başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim. Simülasyonun içi o kadar kalabalık olmasa ve çocuklar çok olmasaydı belki de daha gerçekçi olabilirdi.
1986'dan beri devam eden Southend Hava Gösterisi, İngiliz ordusunun da ortağı olduğu bir gösteridir. Alanda orduyu tanıtıcı standlar, silahlar ve tırmanma duvarı gibi aktiviteler yapılıyor ve ordu, asker olmak isteyenlerin başvurularını da kabul ediyor. Bu yılki gösteriye katılan kırk uçaktan bir kısmı sivil havacılık (gösteri) uçaklarıydı ancak bazıları da askeri uçaklardı. Bunlardan en bilineni "The Red Arrows" akrobatik gösteri takımıydı.Alana ilk gittiğimizde "iki tane kobra helikopter getirmişler gösteri yapıyorlar" derken, Red arrows'u gördükten sonra alandan "vayy be, ne şovdu ama" diyerek ayrıldık :) Red Arrows gerçekten çok başarılıydı. İngiltere'de yaşayanlara veya o tarihler arasında İngiltere'de olacaklara seneye izlemelerini öneririm. Özellikle Red Arrows'u kaçırmayın derim ;) Herkese iyi seyirler şimdiden.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder