2 Haziran 2011 Perşembe

Hayal Gücünü Geliştiren Küçük Tuğlalar

Legoland Windsor

Çocukken ilk oyuncağınız neydi diye sorsam, bilgisayar bu kadar yaygın olmadığı için belki de, bizim dönemimizdeki büyük çoğunluk Barbie, Lego, Playdoh oyun hamuru, lahana bebek gibi belirli oyuncak isimleri söyler. Lego'nun hayal gücünü ne kadar geliştirdiğini çocukken fark edemesek de yaşımız ilerledikçe, el-göz koordinasyonumuz arttıkça legoların yararını anladık. Günümüzde değişik markalardan birçok rakibi olsa da Lego'nun yeri hala başkadır.
Legoland'e geçmeden önce Danimarka'da doğan Lego'nun hikayesinden biraz bahsetmek istiyorum. Lego Group 1932 yılında Kirk Kristiansen tarafından Danimarka'nın Billund kentinde kurulmuş bir şirkettir. Çocukların yaratıcılıklarını geliştirmeye yönelik oyuncaklar, öğretici materyallerin üretmek amacıyla yola çıkmışlardır. İlk lego bloklar tahtadanmış, plastik parçalar 1949′da üretilmeye başlanmış. Lego, 2000 yılında, çocukların zihinsel gelişimine ve yaratıcılıklarının gelişmesine katkısı nedeniyle “yüzyılın oyuncağı” seçilmiştir. Günümüzde her yaş grubuna yönelik Lego sistemleri mevcuttur: Lego Baby, Lego Duplo, Lego City, Lego Creator, Lego System, Lego Technic, Lego Bionicle, Lego Belville gibi.

Legoland'lerin ilki üretici firma ve Lego'nun merkezi olan Danimarka'da kurulmuştur. Daha sonra sırasıyla Windsor (İngiltere), California (ABD), Berlin (Almanya) ve Florida (ABD) 'de da Legoland'ler açılmış. Biz Merlin Entertaintment Group'a bağlı olan Windsor'daki Legoland'i ziyaret ettik ve bir günlük de olsa çocukluğumuza geri döndük :) Legoland Windsor, İngiltere'nin başkenti Londra'nın merkezine arabayla 1 saat uzaklıkta bulunuyor. Park, 11 bölümden oluşmaktadır: The Beginning, Imagination Center, Miniland, Duplo Land, Traffic, Lego City, Kingdom of Pharaohs, Adventure Land, Pirates Landing, Knights Kingdom ve Land of the Vikings.
Parktaki bütün oyunlar ve figürler milyonlarca legodan yapılmış yada bu izlenimi vermektedir. Legoland, hızlı trenlerden, konulu oyunlara, tekneler veya arabalarla yapılan safarilerden, ailecek eğlenilebilecek oyunlara kadar değişik kategorilerde ve farklı yaş gruplarına hitap edecek şekilde düzenlenmiştir. Küçük yaş grubu çocuklar için eğlenceli park alanları veya kapalı lego tasarım odaları vardır. Üç boyutlu görsel şovların da yer aldığı parkta, daha ileri yaş gruplarına yönelik hızlı trenler de bulunmaktadır. Ailecek denenebilecek oyunlarla birlikte, dinlenme ve ihtiyaç alanları da düşünülmüş, her damak zevkine hitap edecek şekilde restaurantlar ve atıştırmalık standlar bulunuyor.
Çoğu tematik parkta olduğu gibi Legoland’de de bazı oyuncaklara (hızlı trenler gibi) belirli bir boyun altındaki çocukları kabul etmiyorlar. Fakat Disneyland’tan farklı olarak burada küçük çocuklar için bir sürü oyun parkı var. Dünya şehirlerinin binlerce parça lego ile inşaa edilmiş hali olan Miniland, Legoland'in en popüler parkı. Gerçeğiyle ne kadar benzer olduğunu en küçük detayı bile planlamış olmalarından anlayabilirsiniz. Londra başta olmak üzere, İtalya, Hollanda, Danimarka, İsviçre ve daha birçok ülkeden ünlü şehirler var.
Size biraz da parklar hakkında bilgi vermek istiyorum. Beginning, yani başlangıç alanında yukarıdan aşağıya inen (Hill train) bir tren var. Bu trenle hiç yürümeden, direk istediğiniz yere gidebilirsiniz. Çocukların legolarla oynayarak yaratıclığını geliştirebilecekleri Lego Creation Center (Yaratıcı Merkez) de bu alanda bulunuyor. Son olarak çocukların simülasyonla araba kullandıkları Rocket Racers'ı görebilirsiniz. Başlangıç'tan aşağı doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkan ilk park Land of the Vikings olacak. Buradaki aletlerden Longboat Invader'a ve Viking's River Splash'a bindik biz çünkü diğerleri tamamen küçük çocuklar içindi :) Longboat Invader, gondolun değişik bir versiyonu. Gondol gibi düz gitmiyor, hızlı ve dairesel hareketler çizerek ilerliyor. farklı bir deneyim diyebilirim ama korku adına herhangi bir şey beklemeyin. Viking's River Splash'ta ise bir botun içerisinde gölden kayarak ilerliyorsunuz ama üstünüze sular fırlatılıyor. Siz siz olun, bizim gibi ilk buna binmeyin. Özellikle de soğuk bir hava varsa! Sırılsıklam olmayı göze alıyorsanız sizin tercihiniz tabi ama yine de sona bırakmanın daha mantıklı olduğunu belirtmek istiyorum. Bu bölümdeki diğer aletler Spinning spider ve Loki'nin Labirenti. Spinnin Spider'da hızlı dönen fincanlar var (her lunaparkta bulunan), bunun içine 2 kişi binebiliyor ve dönerek ilerliyor. Loki'nin labirenti ise tamamen çocuklar için, işaretleri takip edip alandan çıkmaya çalışıyorlar.
Harita üzerinden devam ettiğimizde Knight's Kingdom karşıladı bizi. Burada Dragon's Apprentice'e binmek için sıraya girdik ama bir baktık her koltuğa bir çocuk bir ebeveyn oturuyor hemen sıradan geri çıktık. Dragon'un çırağından Dragon'un kendisine geçtik. Kalenin içinden geçen bir roller coaster olan Dragon, Legoland'deki en hızlı araç. Çok uzun olmayan bir periyotta ilerlese de çok yukarıdan ani ve hızlı inişleri var. Bu yüzden bizim için daha eğlenceli oldu :) Bu bölümde bir atlı karınca da bulunuyor ama bu da tamamen çocuklar için olduğundan bizim ilgimizi çekmedi. Buradan Pirates Landing parkına geçtik. İlk dikkatimizi çeken Pirates Falls Dynamite Drench oldu ama cesaret edip de binemedik. Korkunç olduğundan değil tamamen bir şelaleden düşüp sırılsıklam olunduğundan. Henüz kurumamıştık ve yedek kıayeftimiz de kalmamıştı maalesef. Sizlere tavsiyem, yanınıza kesinlikle uzun her tarafınızı kapatan bir yağmurluk almanız. İçeride de satılıyordu ancak yetişkinler için olan makinalar bozuk olduğundan biz çocuklarınkinden aldık, o da her tarafımızı kapatmadı tabii. Bir de her ne kadar ki pound karşılığında kurumak için ısıtıcı bir bölmeye girebiliyor olsanızda, çok uzun süre kalmanız gerekiyor ve sırada birçok kişi beklediğinden böyle bir şansınız yok ne yazık ki. Ayrıca bu bölümde çocuklar için klasik gondol, karikatür çizen kişiler, altın arama, korsan eğitimi gibi eğlenceler de mevcut.Kingdom of Pharaohs'a ilerleyince bizi legodan yapılmış piramitler karşıladı. Buradaki ilk durağımız Laser Riders oldu. Laser Riders'ı daha önce Disneyland'da da denemiştik ama buradakinin daha eğlenceli olduğunu söyleyebilirim. Amaç, arabaların içinde ilerlerken hedefleri vurmak. Hedefleri vurdukça puan kazanıyorsunuz ve yanınızdaki kişiyle yarışıyorsunuz. Hedeflerin tamamının legodan yapıldığını söylememe gerek var mı? :) Bu bölümdeki diğer aletleri dönme dolap, atlı karınca, salıncak ve bir de kamikaze var. Hepsinin boyutları ve yükseklikleri çocuklara göre ayarlanmış, kısa ve küçükler.
Legoland Windsor'de bu yıl yeni açılan bir bölüm var: Atlantis. Advanture Land'te bulunan Atlantis Submarine Voyage bir denizaltı yolculuğu ve parkın bizim için bir numaralı aktivitesi. Gerçekten bir denizaltının içine giriyorsunuz ama aracın tamamı havuzun içine girmiyor. Sadece camlı alan, yani sizin "denizin altını" görebildiğiniz kısım suyun altında oluyor ve balıklarla dolu bir akvaryum sizi bekliyor. Tamamen gerçeklik hissi yaratılmış bir alan. Parkın en farklı alanı diyebilirim. Bu alanda çocuklar için bir tırmanma duvarı bulunuyor ve bir de bizim de denediğimiz Wave Surfer. Wave Surfer'ı deneyecek olanlar ıslanmaya hazırlıklı olsunlar. Bir aracın içinde dönerek hızla ilerliyorsunuz ve bu arada üstünüze dalgalar geliyor.


Parktaki son duraklarımız Traffic, Duplo Land ve Imagination oldu. Traffic bölümünde çocuklar için yaş gruplarına göre bölümlenmiş araç kullanma pratiği yapılıyordu. Bir yandan da Balon ve Bot kullanımı ile yangın eğitimi veriliyordu. Bu kısımlar çocuklar için bir nevi okul niteliğinde. Duplo Land'de küçük yaş grubu için oyun alanı, tiyatro, su oyunları, golf ve su kayağı gibi alanlar bulunuyor. Sadece su kayağında boy ve yaş sınırlaması var, bunun dışındakiler her yaş grubu için. Imagination Centre'da ise workshoplar yapılıyor, tiyatro gösterisi var ama yaş ortalaması 11 ve üzeri diyebiliriz. Buradaki Space Tower, iplerle kendinizi yukarı çekebildiğiniz bir oyun. Sky Rider ise, yüksekteki rayların üzerinde giden bir tren ama roller coaster gibi değil, daha yavaşı diyebiliriz.


Legoland ile ilgili olarak son eklemek istediğim Disneyland'dan çok farklı olduğu. Burası tamamen 2-12 yaş arası hedef kitleye odaklanmış durumda. Yetişkinler için çok iyi seçenekler yok ne yazık ki. Çocuğunu götürmek isteyenlere şiddetle tavsiye ederim ama yetişkinlere pek tavsiye etmiyorum açıkçası, sıkılabilirsiniz. Bir de bilet fiyatlarını merak edenler için çocuklar için 32, yetişkinler için 41 pound. Herkese iyi eğlenceler diliyorum :)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder