5 Nisan 2011 Salı

Yurtdışına Arabayla Çıkmak

Kendi Aracınızla Yurt Dışına Çıkmak

19 Mayıs tatilinin yaklaştığı şu günlerde eminim birçoğunuz tatille ilgili çeşitli planlar yapmaya başladınız. Bu yazıyı bizim gibi yurt dışına arabayla çıkmayı düşünenlere rehber olması amacıyla yazıyorum. Burada önemli olan hangi sınır kapısından geçeceğiniz! Avrupa'da ilk giriş yaptığınız ülke çok önemli çünkü farklı kurallar var. Türkiye'yi düşündüğümüzde karayoluyla Avrupa'ya geçiş iki ülkeden mevcut: ya Bulgaristan üzerinden geçeceksiniz ya da Yunanistan üzerinden. Bulgaristan üzerinden geçerseniz, Bulgaristan henüz schengen'e üye olmadığı için hem schengen vizesi hem de Bulgaristan vizesi almanız gerekiyor. Yunanistan üzerinden geçerseniz sadece schengen yeterli ama Yunanistan'dan almanızda fayda var. Eğer daha önce başka bir ülkeden vizeniz var ve bu ülkeye giriş çıkış yaptıysanız o zaman da sorun olmuyor ancak tamamen farklı bir ülkeden alıp bir de giriş çıkışınız yoksa o zaman biraz sorun olabilir.
Yukarıda gördüğünüz belgenin adı "Yeşil Sigorta" (Green Card). Bulgaristan'dan geçecekseniz pek sorulmayan bir şey ancak Yunanistan'dan çıkarken işler değişiyor. Yunan polisi tüm belgeleri tek tek kontrol ediyor ve eğer eksik belgeniz varsa sizi geçirmiyor, Türk tarafına geri gönderiyor. Yeşil Sigorta'nın 15 günlüğü 63,3 euro, 1 aylığı 79,13 euro (süre uzadıkça fiyatı da artıyor). Hemen hemen bütün sigorta şirketleri bu sigortayı yapıyor ancak benim size tavsiyem bu işte uzman olan Turing'den yaptırmanız. Yeşil Sigorta'nın dışında yaptırmanız gereken diğer bir belge de uluslararası sürücü belgesi. Eğer bu belgeyi ilk defa alacaksanız en az 1 yıllık veriliyor ve maliyeti 278 TL. Bu belgeyi alabilmek için iki adet fotoğraf, ehliyetiniz ve TC kimlik no gerekiyor. Bunu Turing'ten yaptırabileceğiniz gibi gümrükte de yaptırabilirsiniz.
Bunların dışındaki son belge de triptik ehliyet. Bu sizin değil arabanın ehliyeti oluyor ve 30 tl tutarında. Bu belge için de ruhsatın aslı, TC kimlik no ve başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Bulgaristan'dan bile geçecek olsanız bu belgeyi mutlaka yaptırmanız gerekiyor. Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum; eğer araba sizin üzerinize değilse, başkasının arabasıyla yurt dışına çıkmak istiyorsanız noter tasdikli vekaletname yaptırmanız gerekiyor.
Bu işlemleri öğrendikten sonra yakın bir yere ve iki kişi gideceğimiz için arabayla gitmekten vazgeçtik :) Daha fazla sayıda kişi ile tatile çıkmayı düşünenler ve uzak mekanlara yolculuk edecekler için tüm bu prosedürlere rağmen insanın kendi arabasının rahatlığı kolay kolay bulunmaz diyip arabayla gitmenizi öneririm :) Herkese iyi yolculuklar şimdiden...


2 yorum:

 1. Merhaba ve bir düzeltme. Biz motosikletimizle yurtdışına çıkıyoruz ve triptik iki sene önce kaldırıldı. Arabanın giriş çıkışı artık pasaporta işlenebiliyor istenirse. Ama biz yine de triptik kullanmayı tercih ediyoruz çünkü pasaportun sayfaları daha değerli.
  Aybige-Kedi Defteri www.kedidefteri.com

  YanıtlaSil
 2. Yurtdışına arabayla çıkış yapmak isteyenler için Yeşil sigorta (uluslar arası trafik sigortası) ucuza yaptırmak için özel msj atın daha ucuzu türkiyede yok.

  Otomobil : 3 aylık 90 Euro 1 aylık 65 Euro
  kamyonet: 1 aylık 65 euro 3 aylık 100 euro
  motorsiklet : 1 aylık 37 euro
  karavan 3 aylık 150€
  Sigorta yaptırmak isteyen arkadaşlar özel msj atabilir, sigorta yaptırdıktan sonra en geç 2 gün içinde adresinize gelecektir.

  watsapp: 05055496507

  YanıtlaSil