4 Nisan 2011 Pazartesi

İstanbul'da Bir İtalyan

Mezzaluna

İçerden muhteşem kokular yükseliyor. Ortamda güleryüzlü insanlar, tatlı sohbetlerine dalmışlar. Garsonlar fır dönüyorlar, bir yandan siparişleri yetiştirmeye çalışıyorlar diğer yandan sohbetlerin arasından sorulan soruları güleryüzle yanıtlıyorlar. Aradan bir müziğin ezgileri yükseliyor. Uzaktan bakınca insan orada olmak istiyor ve burası kesinlikle bir İtalyan lokantası diyor.

Milanolu iş adamı Aldo Bozzi ve Floransalı ünlü mimar Roberto Magris tarafından 1984 yılında New York’da kurulan İtalyan restoranı Mezzaluna çok kısa bir sürede New York’un en popüler buluşma yeri haline geldikten sonra sırasıyla Los Angeles, Aspen, Miami ve Atlanta’da yeni Mezzaluna restoranları açıldı. Amerika’nın dışında ilk olarak 1995 senesinde Türkiye’de açılan Mezzaluna, hâlihazırda İstanbul’da 5 şubesi (Etiler, Trio, Beykoz, İstinye Park, Capitol), Ankara’da 2 şubesi (Bilkent, Kavaklıdere), İzmir’de ise 3 şubesi (Konak, Agora, Alaçatı) olmak üzere 10 şubeyle hizmet veriyor.
İtalyanca bir kelime olan Mezzaluna'nın anlamı var: “Yarım ay” ve "Yarım ay şeklinde özel bıçak”. Bu temaları girişte ve içerde yer alan tablolarda görebilirsiniz. Dekor için iyi çalışıldığı ve ayrıntılara önem verildiği açık olarak görülüyor. Servis elemanlarını menü konusunda iyi eğitmişler, menüde herşey italyanca olmasına rağmen yemek detaylarına hakimler ayrıca servis hızları da gayet iyi.
Bugün baktığımızda Mezzaluna'nın, Türkiye’de kendisini iyi konumlandırmayı başarmış bir restaurant zinciri haline geldiğini görebiliriz. Pizza-makarna-risotto ağırlıklı menüsünü ortalama fiyatlarla satabiliyor. Mezzaluna’ların mönüsünde antipasti (başlangıç), salata, carpaccio, pasta (makarna), risotto, ızgara, pizza ve tatlı bölümleri bulunmaktadır. Özellikle soğuk başlangıçlar ve carpacciolara ilave olarak, odun fırınında pişirilen ince hamurlu pizzalar ve el yapımı makarnalar çok revaçta. Müşterilerin en çok tercih ettikleri tatlılar ise Tiramisu, crema gratinata ve çikolatalı fondente’dir. Fiyatlar ortalama pizzalar 20-25 TL aralığında, Risotto fiyatı da 25-37 TL aralığında.
Biz yemek denememizi Kanyon Mezzaluna Express'te gerçekleştirdik ve tercihimizi brokoli çorbası, pizza ve makarnadan yana kullandık. Brokoli çorbasını özellikle diyette olanlara ve brokoli severlere tavsiye ediyorum :) Yapılabilecek en lezzetli brokoli çorbasıydı diyebilirim. Ancak malesef makarna konusunda aynı şeyi söyleyemeceyeceğim. Mantar soslu makarnada mantar neredeyse yoktu diyebilirim, tatsız tuzsuz bir makarnaydı ve gereğinden fazla "Aldante" (İtalyan usulü az pişmiş makarna) yapmışlar. Pizza yiyen arkadaşım ise gayet halinden memnundu :) İnce hamurlu, kıtır pizza severlere kesinlikle tavsiye ancak benim gibi kalın hamurlu pizza sevenler uzak dursun diyorum :) Bol malzemeli ve büyük bir porsiyon pizzaya hazırlıklı olunuz.

Renkli dekorasyonu, hareketli ve rahat ortamıyla tipik trattoria olan Mezzaluna’larda içecek olarak yerli şarapların yanı sıra İtalyan ve Yeni Dünya şaraplarının da yer aldığı zengin bir şarap mönüsü müşterilerin beğenisine sunuluyor. Biz Roze şarap denedik ve beğendik. O da tavsiye olunur :) Gerçek İtalyan lezzeti seven veya denemek isteyenlere Mezzaluna'ya uğramalarını tavsiye ediyorum, herkese afiyet olsun :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder