20 Mart 2011 Pazar

Londra'da Yeni Bir Türk Restaurantı

Fora Restaurant

Arkadaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda Londra'daki Türk Restaurantlarını keşfe devam ettik. Bu yazıdaki durağımız Liverpool Street ile Aldgate'in tam ortasında kalan ve iki ay önce açılan Fora Restaurant oldu. Fora Restaurant ile tanışmamız Groupon (Türkiye'deki şehir fırsatı.com'un İngiltere versiyonu) sayesinde oldu. Burada kuponun satıldığını gördüğümüzde bu fırsatı değerlendirmek istedik. Kupon dahilinde iki sıcak meze, iki soğuk meze, birer ana yemek ve şampanya bulunuyordu. Tatlıları da kendimiz ekleyince Türk yemeklerine hasret kişiler olarak kendimize mükemmel bir ziyafet çektik :)Fora Restaurant daha girişinden itibaren Londra'daki diğer Türk restaurantları arasından sıyrılarak ambiyansı ile fark yaratıyor. Her ne kadar birkaç İngiliz sitesinde Lübnan mutfağı diye geçse de gerek dizaynı, gerekse müzikleri ile dışarıdan bakılınca Türk Restaurant'ı olduğunu belli ediyor. Gelelim yemeklerine; siparişi vermeden önce diğer tüm Türk restaurantlarında olduğu gibi direk humus ve zeytin geliyor. Biz meze olarak kısır, cacık ve börek istedik, bir de şu soğuk kış günlerinde ana yemekten önce çorbalarımızı içtik. Nedendir bilmiyorum ama İngiltere'deki Türk Restaurantlarında kısır, gevurdağı salatasıyla karıştırılmış gibi, hepsinin içinde ceviz var :/ Belki de alışık olmadığım ve cevizi sevmediğim için bana biraz garip geldi ama eşim ceviz seven biri olarak kısırı beğendi. Çorba hem miktar olarak, hem de tat olarak tam olması gerektiği gibiydi, çok beğendik. Cacık ve börek de çok güzel olmuştu. Fora Restaurant ilk etapta mezeleriyle bizden geçer not aldı.


 


Mezelerimizi ve çorbalarımız yedikten sonra ana yemeklerimizi beklemeye başladık. Ana yemek olarak ben karışık ızgara, eşim de adana kebabı istedik. Adana kebabı beklediğimiz gibi acı çıktı ama tadı çok güzeldi. Benim karışık ızgara tabağımın içinde iki parça kuzu eti, iki parça tavuk eti ve bir parça da kebap vardı. Yanında pilav ve salatasıyla birlikte geldi. Yemeğin lezzeti süperdi ve porsiyonların büyük olduğunu da ayrıca belirtmek istiyorum. Yemeklerden dolayı her ne kadar ölesiye doyduysak da tatlısını da denemeden çıkmak istemedik. Tatlı olarak fıstıklı baklavayla armut tatlısı istedik. Fıstıklı baklava şu ana kadar yediğim en iyi baklavalardan biriydi! Eşim de armut tatlısının tam istediği gibi çok hafif olduğunu belirtti.

Fora Restaurant için şimdiye kadar Londra'da yemek yediğimiz Türk Restaurantları'nın içinde en iyisi demek hiç yanlış olmaz. Henüz açılalı iki ay olmuş ama biz gittiğimizde restaurant bayağı doluydu. Yolunuz Londra'ya düşer ve bir Türk Restaurant'ına gitmek isterseniz veya Londra'da yaşıyor ve yabancı arkadaşlarınıza Türk mutfağını tanıtmak istiyorsanız kesinlikle Fora Restaurant'ı tavsiye ediyorum. Deneyin, pişman olmayacaksınız :) Herkese afiyet olsun :)1 yorum: