9 Mart 2011 Çarşamba

Kraliyet Düğünü

The Royal Wedding

Uzun bir zamandır İngiltere'de herkes Royal Wedding, yani kraliyet düğününden bahsediyor. İngiltere Kraliyet düğünü, ülkeye çekeceği turist sayısı, "müstakbel prensesin" gelinliği, kilisenin yanından ayrılmak istemeyen protestocuları ve davetlileriyle artık uluslararası basında da yer almaya başladı. Aynı üniversitede okurken tanışan Prens William ile Kate Middleton'ın düğünü 29 Nisan Cuma günü, Londra'daki Westminster Kilisesi'nde yapılacak. İnşa edildiği 11. yüzyıldan bu yana toplam 38 kral ve kraliçenin taçlarını giydiği Westminster Kilisesi, "Parlamento Meydanı" olarak bilinen, parlamentonun ve ünlü saat kulesi Big Ben'in yanında bulunuyor.

Prens William'ın annesi Prenses Diana'nın 1997'deki cenaze töreninin de yapıldığı kilisede, 1947 yılında William'ın babaannesi olan Kraliçe 2. Elizabeth de evlendi. Kate Middleton, düğün günü kiliseye otomobille gelecek. Düğün töreninin ardından ise çift atlı arabayla kiliseden ayrılacak ve Buckingham Sarayına, halkı ve turistleri selamlayarak gidecek. Düğünü Anglikan Kilisesi Canterbury Başpiskoposu Rowan Williams yönetecek.

Kraliyet ailesi düğün için üzerinde altın arma bulunan 1900 davetiye gönderdi. Düğüne ünlü İngiliz şarkıcı ve besteci Elton John, futbolcu David Beckham ve eşi Victoria Beckham gibi ünlü kişilerin de çağrıldığı, ancak örneğin ABD Başkanı Barack Obama ve eşinin ya da Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve eşinin davet edilmediği ifade ediliyor. Buna neden olarak bir kısım bu kişilerin davet edilmesinin çok daha fazla güvenlik gerektirmesi olarak gösterirken, bir kısım da Obama çiftinin düğünden kısa bir süre sonra Mayıs ayında İngiltere'ye resmi ziyarette bulunacakları için düğüne çağrılmadıklarını söylüyor.
Kate Middleton'ın kıyafetlerinden saç modeline kadar birçok konu İngiliz basınının ve kamuoyunun ilgisini çekiyor. Ancak kraliyet ailesi Prenses Diana'da olanın aksine, basının Kate Middleton'ı yakından takip etmesine izin vermiyor. Middleton'ın giyeceği gelinliğin modeli de merak konusu. Times gazetesi bu konudaki son ipucunu yayımlayarak, Kate Middleton'ın gelinliğini geçen yıl intihar eden ünlü İngiliz tasarımcı ve modacı Alexander McQueen'in baş tasarımcısı Sarah Burton'ın yapacağını iddia etti.
Prens William ile nişanlısı Kate Middleton’ın 29 Nisan’daki düğünleri için oluşturulan "www.officialroyalwedding2011.org" adresli internet sayfasında, çiftin nişan fotoğraflarına ve düğünlerinin yapılacağı Londra’daki Westminster Kilisesiyle ilgili bilgilere yer veriliyor. Sayfaya ayrıca gelecek günlerde, düğün günüyle ilgili ziyaretçiler için önemli bilgilerin konulması bekleniyor. 29 Nisan’da yapılacak ve yerel saatle 11.00’da başlayacak düğün töreni için ülkede tatil ilan edildi. Düğünün İngiltere’ye, 620 milyon sterlin turizm geliri getireceği öngörülüyor.

Düğün için Hyde Park'a dev ekran kurulacağı ve 200 binden fazla kişinin burada düğünü izleyeceği konuşuluyor. Biz de o tarihlerde İngiltere'de olmayı planlıyoruz, düğünden sonra da düğünü anlatan bir yazı yazacağım :) Aranızda o tarihlerde her ne sebeple olursa olsun İngiltere'ye gitmeyi düşünen varsa çok geç olmadan otel rezervasyonlarını yaptırsın derim. Herkese iyi eğlenceler :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder