21 Şubat 2011 Pazartesi

Okyanusun Kıyısında

Southend-on-Sea

Bugünkü yazıda size uzun zamandır gitmek istediğimiz ve misafirlerimizin gelmesini fırsat bilerek gittiğimiz Southend-on-Sea'den bahsedeceğim. Londra'ya en yakın sahil kasabası olan Southend-on-Sea'ye ulaşım arabayla 45 dk. sürüyor. Southend-on-Sea med-ceziri ile ünlü olan bir yer. Başka kıyılarda da med-cezir olayı var ama en ünlüsü burası çünkü günde 1-2 defa med-cezir oluyor. Bir bakıyorsunuz deniz var, bir bakıyorsunuz yok :) O kadar süratli olan bir doğa olayı değil tabii ki. Biz tanık olmadık ama suların kıyıdan açıklara tamamen çekilmesi 5-6 saat sürüyormuş.

Dünyanın en uzun iskelesinin burada olduğunu da belirtmek istiyorum. İskelenin uzunluğu tamı tamına 2km 158 metre! İskelenin ucuna ulaşmak için ister yürüyorsunuz ister trene biniyorsunuz. Southend-on-Sea turistik bir yer olduğundan birçok casinosu, Adventureland adlı bir lunaparkı, daha küçük dükkanlar halinde eğlence yerleri, hediyelik eşyacılar ve tabii İngilizlerin vazgeçilmez "fish & chips" restorantları var. Adventurepark, Disneyland'takinin küçük bir kopyası gibi ama çok eğlenceli görünüyor :) Burada da çok dik ve 360 derece dönen roller coasterların olduğunu belirtmeden geçmek de istemiyorum.

Biz bu mevsimde gittiğimiz için denize giren yoktu tabi ama yazın çok hareketli ve eğlenceli olduğu söyleniyor. Bu arada plajda görebileceğiniz kabinlere "beach hut" deniyor. Bunlar soyunma kabininden biraz daha büyükler ve yazlık ev gibi dönemlik kiralanabiliyor. Sezon boyunca istediğiniz şekilde kullanabiliyorsunuz. 
Southend-on-Sea, İngiltere'de yaşayanların haftasonu kaçamak noktası ama bizim gibi Akdeniz insanlarının pek tatil yapacağı bir yer değil açıkçası çünkü hem çok ufak hem de İngiltere'nin en güneşli havası 22 derece! Ancak uzun süreli Londra'da yaşayacaklara gidip görmelerini tavsiye edebilirim.


 

1 yorum:

  1. Southend-on-Sea 4 Sene Southend-on-Sea kaltım gerçekçok güzel bir kasaba denizi kıyısı güzel bi kasaba

    YanıtlaSil