10 Şubat 2011 Perşembe

İngiltere'nin En Büyük Sanayi Kenti

Birmingham


Birmingham, İngiltere’nin batı merkezi bölümü Midlands’ta, Londra’nın 160 km kuzeybatısında bulunan, ülkenin en büyük endüstri ve ticaret kenti olmasının yanında Büyük Britanya’nın en kalabalık ikinci kentidir. 18. yüzyıldan beri büyük endüstri devriminin kurulmasında öncülük yapmış merkezlerden biridir. Sanayi Devrimi süresince gerek İngiltere'nin gerekse dünyanın en önde gelen şehirlerinden biri olan Birmingham'ın yıllar geçtikçe bu özelliği gerilemiş ve şehir daha çok bir ticaret merkezi hâline gelmiştir. Birleşik Krallık'ta en çok turist çeken dördüncü şehirdir, yılda 22 milyon konuk ağırlıyor.Birmingham'da dikkatimizi çeken ilk yer, Millenium Point oldu. Millenium Point; içinde thinktank kuruluşlarını, University of Birmingham'ın teknoloji kısmını ve Birmingham Bilim Müzesini bulunduran bir teknoloji noktası. Birmingham'da yaşayanlar için sanayi devrimi sırasında öncü bir şehir olması ve günümüzde de hala önemli bir sanayi şehri olduğundan Bilim Müzesi'nin ayrı bir anlamı var. Şehrin kuruluşunu da anlatan müzede geçmişten günümüze demiryolu motorları, uçaklar ve motorsikletler bulunuyor. Eski mücevherlerin olduğu kısımda bulunan parçaların geçmişi ise 16. yy'a dayanıyor.
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Millenium Point'ten Şehir merkezine doğru yürüdüğümüzde, karşımıza küçük ama sevimli bir park ve içindeki anıt (solda görülen) çıktı. Hemen yanında ise Merkez Kütüphaneyi görebilirsiniz. Kütüphane deyip geçmeyin, burası daha çok bir sosyal alan olarak kullanılıyor. Kütüphanenin hemen yanında cafeler ve restaurantlar olduğu için bu bölge bayaı hareketli. Açıkçası biz çok şaşırdık, ne de olsa kütüphane deyince insanın aklına soğuk ve sessiz yerler geliyor :)
 
 

 
 
Bir sonraki durağımız, 19. yy'da Neo-klasik bir stille yapılmış olan Birmingham Sanat Galerisi oldu. Galeride, Pre-Raphaelite ressamlardan oluşan geniş koleksiyonun yanı sıra William Turner gibi günümüz İngiliz resiminin önemli ressamlarının eserleri de sergileniyor. Bizim gittiğimiz dönemde müzede National Geographic dergisinin bir fotoğraf sergisi vardı ve o meşhur Afgan Kız resminin orjinalini gördük. Yakından çok daha etkileyici diyebilirim!
 
 
 
Victoria Meydanı'nda bulunan müzenin hemen karşısında 17. yy'dan kalan ve bence şehrin en görkemli binası olan Belediye Binası bulunuyor. Binanın turist gezilerine kapalı olduğunu belirtmeliyim. Biz Birmingham gezimizi burada noktaladık. Açıkçası benim favori şehirlerim arasında değil ama yolu düşenler, yakınına gidenler olursa en azından meydana uğrayabilir. Ne olursa olsun yeni yerler görmek her zaman insana bir şeyler katıyor ;) iyi gezmeler şimdiden herkese.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder