11 Şubat 2011 Cuma

İngiliz Mutfağı'ndan: Fish and Chips

Fish and Chips

Bugünkü yazım İngiliz Mutfağının tek bilinen yemeği olan fish and chips (balık ve kızarmış patates) üzerine olacak. Londra'da yaşayıp da bir fish and chips yazısı yazmadan olmaz diye düşündüm :)

Fish and Chips'in geçmişinden biraz bahsedecek olursak, Birleşik Krallık’taki ilk Fish and Chips restoranı 1860 yılında Oldham, Manchester’da açılıyor. Fish and Chips yapılırken genellikle Morina balığı kullanılıyor, ama Mezgit de kullanıldığı oluyor. Un ve su karışımına bulanan balık derin yağda kızartılıyor. Geleneksel olarak bu yağ, beef dripping dedikleri eritilmiş hayvansal yağmış, ama günümüzde birçok restaurant fıstık yağı kullanıyor. Balığın yanında ise kalın dilimlenmiş patates, tartar sos ve bezelye oluyor.

Gelen yemeğin görüntüsünün güzel olduğunu sağdaki resimden görebiliyorsunuz :) Tartor sosun içinde turşu ve sarımsak var ve lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Bezelyeler bazen püre şeklinde bazense taneli olarak gelebiliyor, tamamen restaurantın seçimine bağlı. Balığın dışındaki hamuru bazı yerler kalın ve sert yapıyor. İyi bir yerde yediğiniz zaman ise daha az yağlı ve dışı ince hamurlu oluyor. normal. British Museum'un ordaki'nde (Museum Tavern adı) yediğimiz diğer Fish and Chips’lere göre daha hafifti. Balığın eti de güzeldi, çok yumuşak, ne az ne çok pişmiş, sulu ve lezzetli. Patatesler ise kalın dilimlenmiş ve çok yağ çekmemişti, onlar da gayet başarılıydı.

Londra'da 4-5 yerde fish and chips yedim. Genelde mantık aynı olsa da bazıları çok yağlı yapabiliyor veya dışı çok sert oluyor. Benim size tavsiyem Leicester Square'in oralardaki klasik British publarında veya Carnaby'de yemeniz. Bir de Museum Tavern'i tavsiye edebilirim ama tam British Museum'un karşısında olduğu için yer bulmanız biraz zor olabilir. Herkese afiyet olsun :)5 yorum:

 1. fish & chips, en sevdiğim!

  YanıtlaSil
 2. :)biz burdayken gelmedinki ingiltereye, ısmarlardık;)

  YanıtlaSil
 3. Bizde denedinizmi :) pae's traditional fish & chips / kalamış.. .. http://www.paestraditionalfishandchips.com

  YanıtlaSil
 4. hayır denemedim ama yolum Kalamış'a düşerse denemek isterim ;)

  YanıtlaSil