1 Şubat 2011 Salı

Avrupa'nın En İyi Üniversitesi

Cambridge Üniversitesi ve Cambridgeshire

Uzun zamandır gitmeyi düşündüğümüz Cambridge'e sonunda misafirlerimizi de bahane ederek geçen hafta sonu gittik. Bu yazıda sizlere hem üniversiteden hem de Cambridge bölgesinden bahsedeceğim. Hemen hemen tüm öğrencilerin hayalidir Cambridge veya Oxford üniversitelerinden birinde öğrenim görmek. Üniversite binalarını ve çevresini gördüğü anda eminimki bunu isteyeceklerin sayısı artacaktır. Ayrıca üniversite dünyanın en eski dördüncü üniversitesidir. Üniversite otuzbir kolejden oluşuyor. En eski kolej 1284 yılında kurulan Peterhouse koleji, en yenisi ise 1979 yılında kurulan Robinson kolejidir.
Yukarıda resimlerini gördüğünüz, 1514 yılında yapılmış olan St. John's College, King's College'ın ardından en ünlü kolejdir. Büyük bir alana yayılan kolejin içinde, göl ve iki köprü bulunuyor. bu köprülerde gondol ve sandallarla seyahat edilebiliyormuş eskiden ama günümüzde daha çok turistlere gezi amaçlı kullanılıyor. Her College'da olduğu gibi burada da bir Şapel, kütüphane ve öğrenci yurtları bulunuyor.
Cambridge Üniversitesi'nin en önemli bölümü olan King's College'dan bahsedecek olursak; 1441 yılında Henry VI tarafından kurulan College, dönemin İngiliz Mimarisinin en önemli kalıntılarını taşımaktadır. İçinde bulunan tablolar ve cam boyamalar da kesinlikle görülmeye değer. King's College'da bulun Şapel'in içinde bulunan Rubens tarafından yapılan Altar döneminin en ünlü ve değerli eserlerinden biridir. Ayrıca Şapel'in tavanının başka bir örneği bulunmamaktadır.
Cambridge Üniversitesi'nin ziyaret zamanı okulların açık olduğu eylül - haziran dönemidir. Bu dönemde ise pazar günleri gitmemenizi öneriyorum, bir çok şapelde pazar ayini olduğu için kolejlerin büyük bölümü turistik geziye kapalı olabiliyor. Geziye açık olan diğer günlerde ise gezi zamanı 13:00 - 16:00 saatleri arasında değişiyor. Çok kısa bir zaman aralığı olduğu için iyi değerlendirmenizi ve öncelikle King's College'dan başlamanızı öneririm. Master veya doktora yapan arkadaşlar ise kesinlikle Cambridge yayınlarının satıldığı kitapçıya uğramalı ve yeni yayınlara göz atmalı :)
Cambridge Üniversitesi'nin dışında görülmesi gerekli yerler olarak yukarıdaki resimlerden solda gördüğünüz Round Church'ü ve sağdaki Fitzwilliam Müzesini öneririm. Hristiyanlıkta kiliseler genelde köşeli şekillerden oluştuğu için başka bir yerde kolay kolay yuvarlak şekilli kilise göremeyebilirsiniz ki benim için de bir ilkti :) Fitzwilliam Müzesinin koleksiyonu ise Londra'daki hatta Avrupa'daki birçok müzeden daha geniş. 1816'da kurulan müzede Titian'dan Picasso'ya kadar geniş bir tablo serisi bulunuyor. Ayrıca her kültürden seramik çalışmalar (çin porselenleri,iznik çinileri, ingiliz porselenleri vs.) , savaş zırhları, eski paralardan oluşan zengin bir koleksiyonu var.

Cambridge küçük bir yer olduğu için bir günde rahatlıkla gezilebilir ancak hangi müzenin, özellikle hangi kolejin kaça kadar açık olduğunu bilmek işinizi kolaylaştırabilir. Cambridge yayınlarından bir kitap edinmeden de dönmeyin derim, her zaman herkese göre bir kitap vardır ne de olsa;)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder