5 Kasım 2010 Cuma

Uyumayan Şehir

24 Saat Yaşayan Şehir: Londra

Londra denince akla gelen ilk tanım 24 saat canlı bir şehir olur sanırım. Gündüz yapılacakları uzun uzun anlatacağım daha sonra ama bugün gece hayatından bahsedeceğim sizlere. Londra gece hayatının kalbi Soho'da ve Leicester Square'de atıyor. Soho, diğer adıyla "West End", Oxford Street'in, Tottenham Court Road tarafında kalan kısmına verilen isimdir. Birçok ünlü gece kulübü, bar, disco Soho bölgesindedir. Buradaki ünlü club'ların birçoğu üyelik sistemiyle çalışır ve girmek istediğiniz günden en az 48 saat önce üyeliğinizin kesinleşmesi gerekir. Üye olabilmeniz için üyelerden birinin size referans olması gerekir. Tabi yüksek bir üyelik aidat bedelini de ödemeniz gerekiyor.Fotoğraflarda görülen Hippodrome aldı gece kulübü Londra'nın, hatta dünyanın en ünlü ve büyük kulüplerinden biri. Tarihi 1900lü yıllara dayanıyor, o zamanlar sirk ve gösteri mekanı olarak kurulmuş ama tabi zamanla değişime uğramış ve çağa ayak uydurmuş. Şu anda kumarhane, restaurant, bar ve kulüp olarak hizmet veriyor. Londra'da açılış veya tanıtım partisi düzenlemek isteyen markalar öncelikli olarak Hippodrome'u tercih ediyor.
Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz bir diğer kulüp ise Stringfellows. Dünyanın en ünlü kulüplerinden biri olan Stringfellows, Covent Garden'da bulunuyor.Girişin 20 pound olduğu kulüp daha çok erkekler için tasarlanmış ve masa dansı (lap dance) ile meşhur.

Londra'daki kulüplerde dress code çok önemlidir ve hepsi bu kuralı sert bir biçimde uygularlar. Jean veya spor ayakkabı ile kesinlikle içeri almazlar (bizzat deneyimlenmiştir!) Bayanlarda elbise ve topuklu ayakkabı, erkeklerde de kumaş pantolon, gömlek, deri kundura ayakkabı tercih edilen kombinasyonlardır. Ancak yukarıda sıraladığım yerlerden birine gidecekseniz ceket almanızı da öneririm.

Bunların dışında bir diğer seçenekte traditional ingiliz publarını denemek olabilir. Bunlardan en meşhur olanları: Black Friar, King's Head, Trafalgar Tavern and Eight Bells'dir. Publar öğlen saatlerinde açılır ve genelde 11am-11pm arası hizmet verirler. Size tavsiyem kesinlikle bir pub'ta fish & chips yemenizdir.

Son olarak sizlere yardımcı olması açısından ünlü birkaç club'ın daha adını yazacağım, bu kulüplere girmek emin olun yukarıdakilerden çok daha kolay olacak:

Arap temalı Ponana, Limelight ve Cafe de Paris; buralarda yemek de yiyebilirsiniz.
Forum, Equinox; Leicester Square'de bulunuyorlar.
Tattershall Castle; Thames nehrinin üzerinde yüzen disko.
100 Club, Jazz Cafe, Barbican Hall; Caz müzik kulüpleri
Heaven, Madame Jojo, The Fridge; Gay friendly kulüpler


2 yorum: