9 Kasım 2010 Salı

Londra'nın En Ünlü Türk Lokantası

Sofra Restaurant London

Bugünkü yazım bir gurme yazısı olacak. Seyahat yazılarına kısa bir ara veriyorum:) Sizlere Londra'da herkesin adını söylediğinizde bildiği tek Türk Resturant'ından bahsedeceğim bugün. Çok uzun zamandır gitmek istiyordum ama bir türlü fırsatım olmamıştı. Doğumgünüm vesile oldu ve sonunda yemeklerinin tadı herkesin dilinde olan Sofra'yı gördük.


Sofra Restaurant Mayfair

Sofra Restaurant'ın kurulması bundan 30 yıl öncesine dayanıyor. Aynı kişinin dördü Sofra, biri Özer adı altında beş adet restaurantı bulunuyor. Tüm restaurantların menüleri aynı olduğundan biz bunlardan ilk açılanı ve en meşhuru olan Sofra Mayfair'e gitmeyi tercih ettik. İlk olarak tüm masalara dağıtılan, humuslu ve yeşil zeytinin olduğu bir meze yedik. Başlangıç olarak süzme mercimek çorbası ve soğuklardan patlıcan salatası söyledik. Patlıcan salatası her ne kadar beklediğimiz şekilde ve görünümde gelmediyse de tadı çok güzeldi.


Humuslu mezemiz
Mezelerimizi getirdikleri sıcacık ekmekle birlikte afiyetle yedikten sonra ana yemek olarak Beğendili kuzu söylemeye karar verdik. Et yemeğinin yanında birer kadeh de cabernet savugnion kırmızı şarap aldık. Şarabımız biraz ağır, içimi zor bir şaraptı, sanırım yemeğe göre şarap getiriyorlar:)  Çok fazla beklemeden ana yemeğimiz de geldi. Beğendili kuzu tam kıvamında olmuştu, etler çok iyi pişirilmiş ve ağızda dağılıyordu. Yalnız beğendide patlıcan kabuklarının bir kısmı hala duruyordu. Çok kalabalık olduğu için aceleden olabilir diye düşünüyorum ama böyle restaurantlar için ufak ayrıntılar bile önemli olmalı.


Beğendili Kuzu

Sofra'nın hem sunumundan, hem yemeklerin tadından çok memnun kaldık. Çok fazla bekletilmemek ve herşeyin zamanında gelmesi bizi memnun etti. Sizlere tavsiyelerim mutlaka gitmeden önce rezervasyon yaptırın çünkü sürekli dolu oluyor. Ayrıca arabanızla giderseniz Londra'nın kalabalık trafiğine girmeyi ve yüksek meblağda bir park ücreti ödemeyi göze almışsınız demektir. Sofra Restaurant'ta en beğendiğimiz şey ise yemeklerin yapımından, sunumuna herşeyinin orjinal oluşuydu. Daha önce Londra'da başka Türk Restaurantlarına da gitmiştik ama hepsi tadını da sunumunu da bozmuştu.

Eğer zamanınız varsa ve merak ediyorsanız kesinlikle deneyin derim,pişman olmayacaksınız!4 yorum:

 1. Bu yazıyı karnım açken okumamalıydım :)Fiyatlar hakkında da biraz bilgi alabilir miyiz acaba?

  YanıtlaSil
 2. tabiki elifcanım, başlangıçlar 5-7 pound arası, ana yemekler 12-20 pound arası, şarap kadeh 6-10 pound arası ve tatlı da 5-9 pound arası:)yazı da tatlıyı yazmayı unutmuşum bak:P

  YanıtlaSil
 3. Bilgicim yazıyı okurken dişi Mehmet Yaşin'in yazdığını düşünecektim sen olduğunu bilmesem...Belki gün gelir bizde gideriz çok uzak bi ihtimalmiş gibi gelse de:)))

  YanıtlaSil
 4. gidersin cnm yaa,neden olmasın?;)teşekkür ederim ayrıca ustaya benzettiğin için:):P

  YanıtlaSil