3 Kasım 2010 Çarşamba

Londra'daki Havaalanları

1 Şehirde 5 Havaalanı!

Bu yazımda sizlere Londra'daki havaalanlarından bahsedeceğim. Özellikle yakın zamanda gelmeyi düşünenler olduğunu bildiğim için, onlara ipuçları vermek istiyorum.

Londra'da 5 tane havaalanı bulunuyor. En büyüğü, ilki ve uzun uçuşların (okyanus ötesi, US veya Kanada gibi) gittiği yer: Heathrow Airport. Bir havaalanından ziyade şehir görünümünde ve büyüklüğünde olan Heathrow'un tam 5 adet terminali var! Oldukça karmaşık olan bu havaalanı metroyla bağlantısı olması açısından çok avantajlı gibi dursa da, metroyla bile şehir merkezine gidişin 1 saat 15 dk sürmesinden şehre ne kadar uzak olduğunu anlayabiliyoruz. Heathrow Havaalanı, Londra Metrosu'nda Piccadily line'a bağlı ve 6. zone'da kalıyor.Heathrow Airport

Eğer şehir içinde bir otelde kalacaksanız ve arabanız yoksa, kesinlikle metroyu öneriyorum. Hem daha ucuz, hem daha hızlı bir ulaşım yöntemi. Eğer arabayla veya taksiyle gideceksiniz uzun bir trafiğe takılma riskini göze alıyorsunuz demektir. Bunun dışında yine şehir merkezine giden otobüsler var, ancak bu da aynı şekilde trafiğe takılmanız ve 2 saatten önce otelinize varmanızın zor olduğu anlamına geliyor. Diğer bir yöntem de Heathrow Express Treni olabilir, Paddington'a 15 dk'da varan bu treni de kullanabilirsiniz. Ancak Paddington'ın merkezde değil de Londra'nın kenarında bir yer olduğu düşünülürse tekrar metro, otobüs veya taksi kullanmanız gerekecek. Fiyat karşılaştırması yaparsak; Heathrow Express one way 18, return 32 pound. Metro one way Oyster Kart ile 1.80, Travel Card ile 4 pound. Otobüsler one way 11 pound, taksi ise 120-130 pound civarında tutuyor.Stansted Airport

İkinci sık kullanılan havaalanı ise Stansted Airport. Bu havaalanı daha çok ucuz havayollarının uçtuğu bir havaalanı. Nasıl ki Heathrow için British Airways'in kalesi deniyorsa, burası da Ryan Air'in kalesidir! Buraya en fazla uçuş yapan havayolu Ryan Air'dir. Stansted Havaalanı, Londra metrosuna bağlı değildir. Buradan şehre ulaşım için tren, otobüs veya taksi kullanmak gerekir. Taksi ile merkeze 1 - 1.5 saatte gidebilirsiniz, çünkü yine trafiğe denk geleceksiniz. Özellikle Londra'nın her yerinde Olimpiyatla ilgili yapı ve yol çalışmaları olduğu için olabildiğince karayolu kullanmamanızı öneriyorum ki İngilizler de böyle yapıyorlar. Stansted'ten şehir merkezine gelmenin en akıllıca yolu Stansted Express trenidir. Bu trenle direk Central line'a gelebiliyorsunuz. Trenin tek durağı var ve bu da Liverpool Street, buradan her yere metroyla aktarma yapabilirsiniz. Tren one way 20 pound. Ayrıca şehir merkezine gitmek için National Express otobüsleri de var, bunlar da yine trafik ve yol yapımından dolayı 1.5-2 saatte merkeze, Victoria otobüs istasyonuna varıyorlar, ücreti ise 9 pound.

Gatwick Airport

Gatwick Havaalanı Londra'nın 3. en fazla kullanılan havaalanıdır. Burası da daha çok ucuz havayollarının Avrupa destinasyonları için kullandığı havaalanıdır. Gatwick'i en fazla kullanan havayolu ise Easy Jet'tir. Gatwick'ten şehir merkezine ulaşımın en kolay yolu Gatwick Express'i kullanmaktır. Gatwick Express her 15 dk'da bir hareket etmekte ve 30-35 dk'da, Londra Victoria tren istasyonuna ulaşmaktadır. Bilet ücretleri one way 17 pound, return 29 pound olmakla birlikte eğer internetten alırsanız %10 indirim yapılıyor. Diğer bir yol ise National Express otobüsleri ile Victoria otobüs garına gelmek ama yine çok uzun bir yolculuk sizi bekliyor demektir. Fayda maliyet analizi yaptığımızda kesinlikle otobüs kullanmayın, yine treni tercih edin derim. Buraya turist olarak gelen herkesin kısıtlı bir zamanı var ve yolda ne kadar az zaman harcanırsa gezide değerlendirilecek bir o kadar zaman kalmış olur.

Luton Airport

Luton Havaalanı, Londra'nın havaalanı olarak gözükse de Luton aslında başka bir kasabadır ve Londra'ya 2 saat uzaklıktadır. Bu havaalanını da ucuz havayolları ve charter uçuşlar kullanmaktadır. En fazla uçuşu, Ryan Air, Easy Jet ve Wizz Air gerçekleştirmektedir. Luton'dan şehir merkezine ulaşım National Express otobüslerinin yanında Easy Bus ve Virgin Express ile de yapılıyor. Yalnız diğer havaalanlarından farklı olarak buradaki otobüsler Victoria otobüs garına diil Milton Keynes durağına gidiyorlar. Eğer yolculuğunuzu tren ile gerçekleştirmek isterseniz National Rail'i veya Virgin Rail'i kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta da şu; havaalanından tren istasyonuna gitmek için shuttle bus'a binmeniz gerekiyor. Eğer elinizde tren biletiniz varsa shuttle bus 1 pound, ancak elinizde tren biletiniz yoksa 1.5 pound ödeyerek de shuttle bus'ı kullanabilirsiniz. Tren yolculuğu yaklaşık 1 saat sürüyor ve bilet fiyatı tek yön 15 pound, gidiş dönüş 28 pound.


London City Airport

Son havaalanı London City Airport. Adından da anlaşılabileceği gibi Londra'nın merkezinde olan bu havaalanı genelde ülke içi uçuşlar için kullanılıyor. Çok kısıtlı sayıda Avrupa uçuşunun da yapıldığı bu havaalanına ulaşım ise oldukça kolay. Londra metrosuna direk bağlı olması büyük bir avantaj. 2. bölgede bulunan havalanına City & Metropolitan Line ile direk ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca DLR ile de ulaşım sağlanıyor ve ikisi de oldukça ucuz yöntemler.

Benim size tavsiyem bu havaalanlarından Stansted'i kullanmanız! Heathrow'un bir çok üstünlüğü var gibi görünse de inanılmaz kalabalık olduğunu unutmayın, bekleyeceğiniz pasaport süresi en az 45 dk ile 1 saat! Uzaklığı da düşünülürse ne kdr londra metrosuna bağlı olsa da çok mantıklı değil. Stansted ise Stansted Express ile ulaşımı da kolay olduğu için çok daha kullanışlı.

2 yorum: