4 Kasım 2010 Perşembe

Avrupa'nın En Organize Toplu Taşıma Sistemi

Londra'da Toplu Taşıma Nasıl Kullanılır?

Londra'ya gelenler daha havaalanına indiği andan itibaren toplu taşımanın ne kadar etkin kullanıldığının izlerini görmeye başlayacaklardır. Havaalanının ana kapısından çıktığınızda göreceğiniz ilk levhalardan biri "Underground" olacak. Avrupa'nın en organize ve en çok kullanılan toplu taşıma sistemine hoşgeldiniz! Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi İngiltere'de de "servis" mantığı olmadığı için, insanlar işe / okula gitmek için ya toplu taşıma araçlarını kullanacaklar yada kendi otomobillerini. Londra gibi büyük bir şehirde, özellikle merkeze kara yoluyla gitmek pek akıllıca değil, çünkü her saatte trafik oluyor, ayrıca congestion charge'ı da unutmamak lazım. Congestion Charge, İngiliz hükümetinin trafiği önlemek için 1. bölgeye giriş için koyduğu ücrettir. Bu şekilde insanları toplu taşımaya yönlendirmek de hedeflendi ve başarıya ulaştı. Tabiki bunun başarıya ulaşmasındaki en önemli neden metronun Londra'daki her yere ulaşabiliyor olması.


Tube Map

Londra Metrosunda dikkat edilmesi gereken bağlantı noktalarıdır. Öncelikle gitmek istediğiniz yere en yakın tube station'ı bulup, ona göre değişim noktalarınızı belirleyin. Olabildiğince az aktarma yapmaya çalışın, çünkü metro içinde yürümek de biraz uzun sürebiliyor. Özellikle akşam ve sabah saatlerinde metro da sıra beklendiğini hatta bazen durağa sıradan dolayı giremediğiniz zamanlar olacaktır. Burada da benim sizlere tavsiyem olabildiğince central line'ı kullanmayın. En yoğun olan hat Central Line olduğundan, uzun kuyruklar, sıra beklemeler ve balık istifi şekilde metroya binildiğini görmeniz olası. Bazı duraklar birbirine çok yakın olduğundan yürümenizi tavsiye ediyorum. Hem yürürken daha güzel, hiç planınızda olmayan mekanlar görebilirsiniz.


London Central Bus Map

Diğer bir toplu taşıma aracı olarak otobüsleri kullanabilirsiniz. Bazı otobüsler Central London'ı ring şeklinde dolaştığı için bu otobüsleri sightseeing otobüsü olarak kullanabilirsiniz:) Metrodan sıkıldığınız anlarda özellikle 23 nolu otobüsü herkese tavsiye ediyorum. Listenizde olan birçok mekanda durduğunu görebilirsiniz. Londradaki otobüsler kırmızı ve çoğu çift katlıdır ama bazı otobüsler asıl eski Londra otobüsüdür ki denk gelirseniz hatıra amaçlı fotoğraf çektirin veya kullanın derim. Genelde Aldywich'e giden otobüsler bu şekildedir, diğerlerinden farkı ise daha eski olmalarıdır, dolayısıyla görünce direk fark edebilirsiniz:)

Eğer Londra dışına çıkmayı düşünüyorsanız trenleri kullanmanız gerekir. Burada birkaç tane ana tren istasyonu bulunuyor. En sık kullanı Liverpool street olmakla birlikte King's Cross St. Pancras, Ealing ve Victoria da bunlardan birkaçıdır. Cambridge, Oxford gibi yakın mekanlara gitmek için National Rail trenlerini kullanabilirsiniz. http://www.nationalrail.co.uk/Londra'da bulunduğunuz sürede toplu taşıma araçlarını bol bol kullanacağınızdan sizlere birer Oyster almanızı öneriyorum. 3 pound depozit ve ilk yüklemede en az 10 pound vererek gişelerden hemen bir Oyster Card sahibi olabilirsiniz. Oyster kartı hem girişte hem de çıkışta resimde görülen sarı noktalara dokundurmanız gerekiyor ve bu yüzden iki kişi tek oyster kullanamıyor. Oyster card ile ulaşım genelde daha ucuz oluyor. Ancak gün içinde bir çok kez metroya yada otobüse binecekseniz day travel card almanızı öneriyorum. Otelinizin kaçıncı zone'da olduğuna bağlı olarak zone'ları seçebilirsiniz. Eğer otelinizi 1. veya 2. bölgedeyse 5.40 pound ödeyerek day travel card zone 1-2 alın, hem otobüse hem metroya gün içinde istediğiniz kadar binebilirsiniz. 3. veya 4. Zone'da bir yere gitmeyi düşünüyorsanız 6.70 pound ödeyerek day travel card zone 1-4 alın. Oyster'daki sistem kullandığın kadar öde olduğu için,her giriş çıkışınıza 1. ve 2. bölgelerde 1.80 pound alıyor.

4 yorum:

 1. Peki Londra'da şehir içinde bisikletle gezebilir miyiz? Bisikletliler için trafik bir tehlike yaratıyor mu? Bisikletli turları ya da bisikletle gezmeyi önerir misiniz?

  YanıtlaSil
 2. Londra için bisiklet cenneti diyebiliriz. Özel yollarını geçtim, özel trafik ışıkları bile var. O kadar medeni bir şehir ki... Bisikletle inanılmaz yerler keşfedilebilir.

  YanıtlaSil
 3. Elifcanım bisiklet için bazı yerlerde ayrı yollar ve hatta trafik ışıkları yapılmış drmda burcu'nun da dediği gibi ama bazı yerlerde de pek kullanılmıyor trafik yoğunluğundan dolayı yine.Ayrı yollar olmayan yerler de var çünkü merkezde.Ama daha ara yolları denersen keşfetmek için o başka tabi;)bir de bisiklet kiralayabileceğin yerler var barclays Cycle Hire diye,kolayca her yerde bulunabiliyor.

  http://www.tfl.gov.uk/roadusers/cycling/14808.aspx

  YanıtlaSil
 4. Eğer hava elverirse bir gün mutlaka bisiklet kiralarız o zaman Yalçınla beraber :) Teşekkürler;)

  YanıtlaSil